W ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wzorcowa Rewitalizacja” 24 kwietnia 2022 roku w siedzibie Urzędu Gminy Marki odbyło się szkolenie dla pracowników urzędu oraz miejskich jednostek, które będą brały udział w procesie rewitalizacji.
Szkolenie poprowadziła Maria Badeńska-Stapp – Koordynatorka Centrum Kompetencji NID ds. rewitalizacji dla województwa mazowieckiego i województwa opolskiego. Jego tematyka dotyczyła uwarunkowań prawnych procesu rewitalizacji, a zwłaszcza podstawowych pojęć związanych z ochroną zabytków. Uczestnicy dowiedzieli się, jak w praktyce wykorzystywać znajomość przepisów, np. podczas uzyskiwania odpowiednich pozwoleń konserwatorskich. Wszystko po to, by zaplanować kolejne kroki niezbędne do przygotowania przez gminę konkursu architektonicznego.
Konkurs architektoniczny przewidziany w Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta Marki dotyczyć ma zdegradowanych obszarów po byłej fabryce braci Briggsów, gdzie znajdują się poprzemysłowe zabudowania i pałac właścicieli. Obecnie obszar jest zaniedbany i negatywnie postrzegany przez mieszkańców miasta. W wyniku planowanych prac ten podobszar rewitalizacji ma zostać połączony z pobliskim parkiem i tworzyć nową, dostępną dla mieszkańców przestrzeń publiczną.
Szkolenie w Markach to kolejne spotkanie w ramach programu wsparcia Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wzorcowa rewitalizacja, w którym biorą udział 24 gminy. Program realizowany jest ze środków Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022.