W ramach realizacji programu „Wzorcowa rewitalizacja” 15 marca 2022 roku w Urzędzie Miejskim w Drezdenku odbyło się spotkanie warsztatowe dotyczące uwzględnienia dziedzictwa kulturowego gminy w przygotowaniu Gminnego Programu Rewitalizacji oraz w prowadzeniu procesu rewitalizacji.
Narodowy Instytut Dziedzictwa zawarł porozumienie z Gminą Drezdenko w zakresie merytorycznego wsparcia gminy zgodnie z założeniami „Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019–2022”.
W spotkaniu i szkoleniu uczestniczyli ze strony gminy Drezdenko: pani Karolina Piotrowska – Burmistrz Drezdenka, pan Wiesław Sawicki – Sekretarz Gminy, przedstawiciele Rady Miejskiej w Drezdenku oraz pracownicy Urzędu Miejskiego, pani Ewa Kułakowska – dyrektor Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia, pan Jan Kuchowicz – dyrektor Centrum Promocji Kultury, pan Maciej Bugara – prezes PGKiM sp. z o.o. oraz przedstawiciele instytucji gminnych: Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. ks. Józefa Tischnera oraz Ośrodka Pomocy Społecznej.
Szkolenie i warsztaty prowadzone były przez panią Marię Badeńską- Stapp z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Instytucja reprezentowana była również przez Annę Kozioł oraz Bognę Oszczanowską.
W trakcie spotkania pan Wojciech Uciński z UM w Drezdenku przedstawił skierowany obecnie do konsultacji społecznych projekt uchwały Rady Miejskiej w Drezdenku w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji Gminy Drezdenko, która jest pierwszym etapem w opracowaniu Gminnego Programu Rewitalizacji.
Część szkoleniowa i warsztaty objęło następujące moduły: „GPR krok po kroku” ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa kulturowego traktowanego jako potencjał w procesie rewitalizacji, pogłębione omówienie zagadnień m.in. związanych z partycypacją społeczną, dziedzictwem niematerialnym, rolą instytucji kultury oraz współpracą ze służbami konserwatorskimi na etapie przygotowania GPR i realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych. W części warsztatowej uczestnicy spotkania zastanawiali się nad potencjałami związanymi z dziedzictwem kulturowym gminy w obszarze rewitalizacji oraz nad możliwymi do zaplanowania przedsięwzięciami rewitalizacyjnymi.