W dniach 24-25 marca 2022 roku w siedzibie Urzędu Miejskiego w Czaplinku odbyło się szkolenie poświęcone ochronie i ujmowaniu dziedzictwa kulturowego w rewitalizacji oraz prezentacja Studium ochrony wartości kulturowych Miasta Czaplinek. Narodowy Instytut Dziedzictwa reprezentowali: Maria Badeńska-Stapp – Koordynator Centrum Kompetencji NID ds. rewitalizacji dla województwa mazowieckiego i województwa opolskiego, Anna Kozioł – Kierownik Zespołu ds. Upowszechniania Wiedzy o Dziedzictwie, Anna Dyszkant – Koordynator Centrum Kompetencji NID ds. rewitalizacji dla województwa wielkopolskiego i województwa zachodniopomorskiego, Waldemar Witek – Kierownik Pracowni Terenowej NID w Szczecinie ze współpracownikami – Radosławem Walkiewiczem i Maciej Słomińskim.
Pierwszego dnia szkolenie zatytułowane „Przygotowanie i prowadzenie procesu rewitalizacji z uwzględnieniem dziedzictwa kulturowego” połączone z sesją warsztatową poprowadziła Pani Maria Badeńska-Stapp. Szkolenie było poświęcone wieloaspektowej problematyce ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz właściwego wykorzystania ich potencjału w procesie rewitalizacji, a także współpracy w tym zakresie ze służbami konserwatorskimi. Udział wzięli w nim: Zastępca Burmistrza Czaplinka, pracownicy Urzędu Miejskiego w Czaplinku odpowiedzialni za rewitalizację, opiekę nad zabytkami, planowanie przestrzenne, a także osoby zaangażowane w proces rewitalizacji w Gminie Czaplinek – członkowie Komitetu Rewitalizacji, przedstawiciele Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, dyrekcji szkół i stowarzyszeń. Obecni byli na nim również przedstawiciele Biura Rozwoju Społecznego Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczecinie.
Drugiego dnia odbyła się prezentacja efektów prac nad pierwszą częścią eksperckiego opracowania Studium ochrony wartości kulturowych Miasta Czaplinek przygotowanego przez zespół Pracowni Terenowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Szczecinie. Studium ochrony wartości kulturowych jest rozbudowanym opracowaniem badawczo-konserwatorskim zawierającym wytyczne do ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków na obszarze objętym opracowaniem, które może być wykorzystywane w trakcie realizacji wielu zadań własnych samorządu związanych m. in. z opieką na zabytkami, planowaniem przestrzennym i rewitalizacją. Po prezentacji odbyło się spotkanie z Zastępcą Burmistrza Czaplinka oraz pracownikami Urzędu Miejskiego w Czaplinku poświęcone szczegółom aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Czaplinek na lata 2018-2025 w zakresie odnoszącym się do dziedzictwa kulturowego i zabytków na terenie gminy. W trakcie spotkania wypracowano wnioski do uwzględnienia w ramach dalszej współpracy.
W ramach wspomnianego Programu wsparcia NID „Wzorcowa rewitalizacja” w bieżącym roku zostanie opracowana druga część studium ochrony wartości kulturowych, dotycząca obszaru Gminy (z wyłączeniem Miasta Czaplinek w granicach administracyjnych) wraz z aneksem poświęconym ochronie dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz ich optymalnemu ujęciu w programie i procesie rewitalizacji.
Gmina Czaplinek jest jedną z 24 gmin biorących udział w Programie wsparcia Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Wzorcowa rewitalizacja”, realizowanym w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022.