W ramach współpracy Zespołu ds. rewitalizacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa we Wrocławiu podczas warsztatów dla przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenu województwa dolnośląskiego poświęconych dostępności oraz zarządzania i partycypacji w procesach rewitalizacji – Bogna Oszczanowska koordynator Centrum Kompetencji ds. rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa przedstawiła prezentację „Zagadnienia związane z dziedzictwem kulturowym w procesie rewitalizacji”.
Tematem było wskazanie znaczenia dziedzictwa kulturowego w procesach rewitalizacyjnych, omówienie kolejnych etapów opracowania gminnych procesów rewitalizacji przy uwzględnieniu uwarunkowań historycznych, zasobu zabytkowego oraz niematerialnego dziedzictwa kulturowego, jak również podkreślenie znaczenia właściwego rozpoznania dziedzictwa kulturowego i obiektów zabytkowych – na potrzeby zarówno programów rewitalizacji, jak i pozostałych dokumentów strategicznych i planistycznych gminy. Przedstawiona została również współpraca Oddziału Terenowego we Wrocławiu oraz Pracowni Terenowej w Zielonej Górze z gminami w ramach programu „Wzorcowa rewitalizacja”, a także współpraca z Bolesławcem w zakresie sporządzania studium ochrony wartości kulturowych miasta.
Warsztaty zorganizowane stacjonarnie dla czterech grup pracowników samorządowych odbyły się w kwietniu i w maju 2022 roku.
Więcej informacji oraz zdjęcia z warsztatów.