Wpisz czego szukasz

Wybierz kategorie

Strona główna > Rewitalizacja > O projekcie > Spotkanie koordynatorów Centrów Kompetencji Narodowego Instytutu Dziedzictwa do spraw rewitalizacji

Spotkanie koordynatorów Centrów Kompetencji Narodowego Instytutu Dziedzictwa do spraw rewitalizacji

3 października 2021
Wpis należy do kategorii:

W dniach 13-14 września w Łodzi odbyło się po raz pierwszy przebiegające na żywo, spotkanie koordynatorów Centrów Kompetencji Narodowego Instytutu Dziedzictwa do spraw rewitalizacji. Celem seminarium było przede wszystkim zapoznanie się z przebiegiem rewitalizacji w Łodzi, w jednym z miasta najdłużej prowadzących ten proces, a jednocześnie prowadzących go na największą skalę w Polsce.

Do Łodzi przyjechali koordynatorzy Centrów Kompetencji, ale również wspierający ich koledzy z pracowni terenowych, którzy będą brać udział w przygotowaniu opracowań dla gmin współpracujących z NID w projekcie Wzorcowa rewitalizacja, miedzy innymi studiów ochrony wartości kulturowych dla obszarów rewitalizacji.

Piętnastoosobowe grono uczestników poznawało przebieg tego skomplikowanego procesu, dzięki życzliwości i otwartości Łódzkiego Biura Rewitalizacji. Jego pracownicy przygotowali część merytoryczną spotkania zapraszając do współpracy urzędników w Zarządu Inwestycji Miejskich, Oddziału Ochrony Dziedzictwa i Estetyki Miasta i przeprowadzili ją w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej oraz Pracowni Terenowej NID. Każdy dzień rozpoczynała seria wykładów omawiających poszczególne etapy opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji dla Łodzi, począwszy od wyznaczenia obszaru rewitalizacji, przez informacje o metodach współpracy z mieszkańcami i działaniach partycypacyjnych, poprzez informację o współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków przy remontach obiektów zabytkowych, sposób monitoringu i informowania mieszkańców o postępach prac, a także budzące ostatnio wiele emocji, gospodarowanie zielenią na obszarach rewitalizacji i formy wsparcia finansowego dla właścicieli zdegradowanych obiektów zabytkowych na obszarze rewitalizacji.

Bardzo interesujące okazały się również wizyty na obszarach rewitalizacji – Księżym Młynie, obszaru Centrum- Off Piotrkowskiej oraz na terenie pierwszego obszaru rewitalizacji – okolicach ulic Włókienniczej, Wschodniej i pl. Wolności. Oprowadzania przez Latarników Społecznych oraz Gospodarzy obszarów rewitalizacji, a zatem osoby zaangażowane z bezpośrednią pomoc mieszkańcom na obszarach rewitalizacji, uczestnicy spotkania mieli okazję przyjrzeć się prowadzonym pracom renowacyjnym, ale również zadać pytania dotyczące problemów społecznych, usłyszeć o metodach ich rozwiązywania.

Łódź okazała się odkryciem, tak pod względem rozległości obszaru rewitalizacji jak również różnorodności problemów wiążących się z tym procesem – począwszy od zagadnień społecznych poprzez dyskusyjne zagadnienia wprowadzania zielenie w centrum miasta i w końcu konserwatorskich związanych z renowacją często bardzo bogato wyposażonych i nie do końca rozpoznanych obiektów zabytkowych, jak na przykład kamienica arch. Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej 13.

Print Friendly, PDF & Email

Dokumenty do pobrania

  • Agenda - wizyta studyjna przedstawicieli NID

    Wielkość pliku: 707 kB Pobierz plik
Czy artykuł był pomocny?
Powiązane Baza Wiedzy (0)
Powiązane Ścieżki działania (0)
Powiązane Dobre Praktyki (0)
Powiązane Narzędzia (0)
Powiązane Akty Prawne (0)
Powiązane Rewitalizacja (2)
Powiązane Publikacje (0)

Wpisz czego szukasz