10 maja 2022 roku odbył się w Drezdenku zorganizowany przez Urząd Miejski w Drezdenku przy współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa otwarty spacer badawczy dotyczący historii i dziedzictwa kulturowego Drezdenka „Dziedzictwo Kulturowe Drezdenka w procesie rewitalizacji”. Narodowy Instytut Dziedzictwa służy miastu wsparciem eksperckim w ramach realizacji programu pod nazwą „Wzorcowa rewitalizacja”.
Spacer rozpoczął się wykładem połączonym z pokazaniem systemu obronnego twierdzy drezdeneckiej, założonej w latach 1603-1605, zdemilitaryzowanej w 1765 r. po zniszczeniach w trakcie wojny 7-letniej, a następnie głównymi ulicami zabytkowego układu urbanistycznego miasta: ul. Bolesława Chrobrego, przez Plac Wileński oraz dalej ulicami: Warszawską, Szkolną, Krakowską/Wiejską, Łąkową, Boczną i Tadeusza Kościuszki.
Teren twierdzy oraz historyczny układ miasta znajdują się w granicach wyznaczonego uchwałą Rady Miejskiej w Drezdenku obszaru rewitalizacji.
W spacerze i dyskusjach uczestniczyli liczni przybyli mieszkańcy Drezdenka z panią burmistrz Karoliną Piotrowską, przedstawiciele lokalnych mediów oraz „Projektów Miejskich” – pracowni, która opracowuje dla gminy program rewitalizacji. Wyjątkowość i rangę drezdeneckich zabytków oraz ich znaczenie w planowanym procesie rewitalizacji, a również szerzej – dla rozwoju miasta i gminy – uczestnikom spaceru przybliżyli profesor Wojciech Eckert, kierownik Pracowni Terenowej w Zielonej Górze Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz pani Ewa Kułakowska, dyrektor Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej im. Franciszka Grasia w Drezdenku.
Link do notatki na stronie UMDrezdenka:
https://www.drezdenko.pl/4827,spacer-badawczy-10-05-2022
fotografie – UM Drezdenko
opr. B. Oszczanowska