W dniach 16 i 17 listopada 2021 roku przedstawiciele Gminy Rychtal (woj. wielkopolskie, pow. kępiński) wzięli udział w dwudniowym objeździe studyjnym do Dobiegniewa (woj. lubuskie, pow. strzelecko-drezdenecki) i Wielenia (woj. wielkopolskie, pow. czarnkowsko-trzcianecki) zorganizowanym przez Centrum Kompetencji NID ds. Rewitalizacji dla województwa wielkopolskiego i województwa zachodniopomorskiego w ramach Programu wsparcia NID „Wzorcowa rewitalizacja”*. Celem objazdu było zapoznanie jego uczestników z dobrymi praktykami rewitalizacji prowadzonych w Dobiegniewie i w Wieleniu z uwzględnieniem ich dziedzictwa kulturowego i zabytków. Gminę Rychtal reprezentowali: Pan Adam Staszczyk – Wójt Gminy Rychtal, Pani Katarzyna Kucharska – Sekretarz Gminy Rychtal, Pani Krystyna Skiba-Liebner – Skarbnik Gminy Rychtal, P. Dorota Dirbach-Poprawa – Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Pani Beata Klajn – Kierownik Centrum Usług Wspólnych i Pan Szczepan Ptak – Inspektor w Urzędzie Gminy w Rychtalu, zajmujący się sprawami związanymi z planowaniem przestrzennymi i zabytkami. Narodowy Instytut Dziedzictwa reprezentowały: Anna Kozioł – Kierownik Zespołu ds. Upowszechniania Wiedzy w Dziale Kształcenia o Dziedzictwie NID, Koordynator Zadania pn. Merytoryczne wsparcie procesu planowania i rewitalizacji w gminach realizowanego w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022 i Anna Dyszkant – Starszy specjalista w Oddziale Terenowym NID w Poznaniu, Koordynator Centrum Kompetencji ds. Rewitalizacji dla województwa wielkopolskiego i województwa zachodniopomorskiego.
Pierwszego dnia uczestnicy objazdu studyjnego spotkali się w Urzędzie Miejskim w Dobiegniewie z Burmistrz Dobiegniewa – P. Sylwią Łaźniewską, która wraz z Sekretarz Gminy – P. Grażyną Gradowską, przy udziale P. Doroty Kopytek – Skarbnika oraz współpracowników, przedstawiła założenia Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Dobiegniew na lata 2018-2023, stopień realizacji określonych w nim przedsięwzięć rewitalizacyjnych oraz źródła ich finansowania, a także doświadczenia związane z udziałem Gminy Dobiegniew w konkursie i projekcie „Modelowa Rewitalizacja Miast”. Spotkanie było też okazją do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń między jego uczestnikami, dotyczących poruszanych zagadnień. W drugiej części wizyty studyjnej uczestnicy zapoznali się z projektami i realizacjami konkretnych przedsięwzięć w obszarze rewitalizacji na terenie miasta Dobiegniew, m. in. na terenie dawnego PGRu z zabytkowym budynkiem dawnego arsenału, który w ramach realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych zamierza się poddać pracom remontowym i konserwatorskim oraz zaadaptować na ośrodek kultury. Celem spaceru studyjnego było również zaprezentowanie zagospodarowania terenów rekreacyjnych nad brzegami Jeziora Wielgie i Jeziora Osiek. Na zakończenie wizyty w Dobiegniewie uczestnicy objazdu odwiedzili teren dawnego obozu jenieckiego dla polskich oficerów w czasie II wojny światowej – Oflagu II C Woldenberg, gdzie obejrzeli wnętrza jednego z baraków zaadaptowanych na potrzeby Muzeum Woldenberczyków.
Wizytę studyjną w Wieleniu drugiego dnia objazdu rozpoczęto od spotkania w Urzędzie Miejskim w Wieleniu. Uczestników objazdu powitała na spotkaniu w Sali sesyjnej Burmistrz Wielenia P. Elżbieta Rybarczyk. Udział w nim wzięli również – P. Jan Graczyk – Zastępca Burmistrza, P. Krystyna Heppner – Sekretarz Gminy Wieleń, P. Agnieszka Gapska – Skarbnik Gminy Wieleń oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Wieleniu, na co dzień prowadzący sprawy związane z inwestycjami, opieką społeczną i kontaktami z mieszkańcami. W swoim wystąpieniu Burmistrz Wielenia przedstawiła etapy prac nad Lokalnym Programem Rewitalizacji Gminy Wieleń na lata 2017-2023 oraz jego cele ze szczególnym uwzględnieniem przedsięwzięć rewitalizacyjnych dotyczących dziedzictwa kulturowego i zabytków Wielenia. Prezentacja obejmowała działania legislacyjne, społeczne i inwestycyjne, w tym uwzględniające współpracę z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Wraz z Sekretarz Gminy Wieleń wskazała na podjęte działania mające na celu właściwe i pełne rozpoznanie dziedzictwa kulturowego i zabytków na terenie gminy przed podjęciem prac nad poszczególnymi projektami rewitalizacyjnymi. W drugiej części wizyty uczestnicy udali się na spacer po Wieleniu. W jego trakcie zapoznali się z realizacjami przedsięwzięć rewitalizacyjnych omówionych na spotkaniu w Urzędzie Miejskim – na terenie Rynku Nowego Miasta (nagrodzona w konkursie European Property Awards, w kategorii Retail Architecture), Bulwarów Nadnoteckich, obejmujących zagospodarowanie brzegu rzeki Noteć, Przystanku Edukacja oraz Mediateki w adaptowanym dawnym budynku gospodarczym w zespole dworsko-folwarcznym Arntowo. Na zakończenie wizyty studyjnej w Wieleniu uczestnicy objazdu obejrzeli wystawę „Rewitalizacja – tak było, tak jest, tak może być… tak jest” w Sali herbowej w Nadnoteckim Centrum Kultury.
Objazd studyjny do Dobiegniewa i Wielenia pozwolił zapoznać się przedstawicielom Gminy Rychtal z praktyczną stroną realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych, także tych uwzględniających dziedzictwo kulturowe i zabytki. Jest jednym z pierwszych zrealizowanych w ramach Programu wsparcia NID „Wzorcowa rewitalizacja” dla przedstawicieli gmin biorących w nim udział. Kolejne odbędą się jeszcze w tym i w przyszłym roku.
*Program wsparcia NID „Wzorcowa rewitalizacja” ma na celu wsparcie gmin w procesach planowania i wdrażania Gminny Programów Rewitalizacji uwzględniających dziedzictwo kulturowe jako istotny zasób służący przezwyciężaniu problemów społecznych i infrastrukturalnych występujących na obszarach rewitalizacji i jest adresowany do gmin, które przystępują do sporządzania, sporządzają, wdrażają lub aktualizują Gminny Program Rewitalizacji.
Więcej informacji o programie na stronie samorzad.nid.pl w zakładce „Rewitalizacja”.