W programie wsparcia gmin programujących i prowadzących rewitalizację – „Wzorcowa Rewitalizacja”, szczególnie miejsce zajmuje panel szkoleniowy. Dla wszystkich partnerów przygotowaliśmy bogaty pakiet szkoleniowy, w roku 2021 odbyły się spotkania dotyczące procedur administracyjnych i współpracy z wojewódzkim konserwatorem zabytków, adaptacji budynków poprzemysłowych do nowej funkcji, dziedzictwa niematerialnego oraz zabytkowej zieleni. Zdalne szkolenia z możliwością dyskusji cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Szczególną opieką obejmujemy gminy, które zaczynają swoją przygodę z rewitalizacją, w rozumieniu ustawy o rewitalizacji z 2015 roku. Wsparciem dla nich są całodzienne spotkania odbywające się w urzędzie, w których bierze udział szerokie grono urzędników i innych interesariuszy, którzy mają tworzyć i wrażać gminny program rewitalizacji. W roku 2021 skorzystały z takiego szkolenia gminy: Olszanka, Zagórz, Czerwińsk, Rychtal i Zbąszyń.
Ekspert NID – Maria Badeńska-Stapp oraz koordynator terenowego Centrum Kompetencji spędzają cały dzień na rozmowach i prezentacjach skupiających się wokół 3 głównych tematów. Pierwszy to przypomnienie i uporządkowanie podstawowych pojęć związanych z rewitalizacją i ochroną zabytków. Podczas trwania tej części spotkania skupiamy się na odpowiedzi na pytanie jak w naszej gminie skutecznie włączyć dziedzictwo, w tym zabytki, do programów rewitalizacji? Drugi panel to omówienie procesu przygotowania GPR, ze wskazaniem na każdym kroku, jak włączać zabytki i dziedzictwo podczas tworzenia tego dokumentu strategicznego, z uwzględnieniem dobrych praktyk w tym zakresie. Trzecia część spotkania to omówienie szeregu kwestii dotyczących styku dziedzictwa i rewitalizacji. Tych, które gminy częstokroć wskazują jako najtrudniejsze, należy do nich: partycypacja społeczna w przedsięwzięciach dot. konserwacji, rewaloryzacji i robót budowanych przy zabytkach, współpraca z konserwatorem zabytków, narzędzia Specjalnej Strefy Rewitalizacji, system dotacji dla właścicieli budynków zabytkowych i nie zabytkowych na obszarze rewitalizacji, miejscowy plan rewitalizacji, specjalistyczne opracowania konserwatorskie, rola i znaczenie instytucji kultury oraz potencjał dziedzictwa niematerialnego. Wszystkie te tematy są zilustrowane licznymi przykładami pokazującymi przedsięwzięcia o większej i mniejszej skali prowadzone w naszym kraju.
Indywidualne szkolenia dla gmin są zawsze sprofilowane do potrzeb samorządu i przeprowadzane w gminie. Ich celem jest nie tylko przekazanie kompleksowej wiedzy dot. programowania i wdrażania rewitalizacji w oparciu o gminny program rewitalizacji z włączeniem dziedzictwa, szczególnie zabytków, ale wejście w dialog, który służy przede wszystkim rozpoznaniu lokalnych kryzysów potrzeb i zasobów, wypracowaniu rozwiązań i wskazaniu inspiracji – dobrych praktyk.