21 czerwca w Końskich przedstawiciele instytucji kultury, miejscowi samorządowcy i działacze spotkali się na konferencji poświęconej muzeom w obiektach poprzemysłowych jako czynnikom spajającym społeczności w rewitalizacji.
Proces rewitalizacji a społeczność lokalna
Uczestnicy konferencji organizowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z Miastem Końskie mieli okazję wysłuchać wystąpień ekspertów omawiających tematykę funkcjonowania muzeów w obiektach poprzemysłowych z różnych perspektyw. Maria Badeńska-Stapp z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, koordynator Centrum Kompetencji ds. Rewitalizacji wprowadziła słuchaczy w tematykę rewitalizacji i jej związków z działaniami na rzecz społeczności lokalnej. Historię Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi przedstawił gospodarz – Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański. Gminny program rewitalizacji miasta i gminy Końskie zaprezentował jego autor – Rajmund (Kuba) Ryś.
Dobre przykłady
W panelu poświęconym dobrym przykładom wykorzystania zabytków poprzemysłowych jako miejsc aktywności społecznej wzięli udział przedstawiciele instytucji działających w całej Polsce. Tomasz Izajasz – kustosz Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego (o tej instytucji pisaliśmy na portalu w tym artykule) zaprezentował, jak przebiegał remont obiektu na potrzeby muzeum na tle procesu rewitalizacji. O powstaniu i funkcjonowaniu Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie opowiedział Jacek Czubak – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa do spraw organizacji muzeum. O zarządzaniu dziedzictwem w tym mieście można przeczytać więcej w rozmowie z tamtejszymi samorządowcami. Wystąpienie Adama Kowalskiego – Dyrektora Muzeum Hutnictwa w Chorzowie poświęcone zostało temu, w jaki sposób dawna wspólnota skupiona wokół dużego zakładu przemysłowego odnajduje swoją tożsamość dzięki działalności instytucji. Adam Hajduga, Wiceprezydent Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego zaprezentował, w jaki sposób działa sieciowanie dziedzictwa.
Dylematy konserwatorskie
Panel poświęcony zagadnieniom konserwatorskim otworzył Robert Kola – Kierownik Pracowni Terenowej NID w Toruniu. Jego wystąpienie poświęcone zostało dylematom towarzyszącym przywracaniu urządzeń dawnych do stanu czynnego. Miejski Konserwator Zabytków w Rudzie Śląskiej – Łukasz Urbańczyk posługując się przykładami z Polski i ze świata omówił praktyczne zagadnienia dotyczące zarządzania obiektami poprzemysłowymi, takie jak ich zabezpieczanie czy planowanie zagospodarowania pod nowe funkcje.
Konferencję zakończyła dyskusja, w której prelegenci mieli okazję szerzej omówić zagadnienia prezentowane w swoich wystąpieniach, a przedstawiciele miejscowego samorządu odpowiedzieć na pytania ekspertów dotyczące gminnego programu rewitalizacji miasta i gminy Końskie
Konferencja „Muzea w obiektach poprzemysłowych jako spoiwa społeczności w rewitalizacji” zrealizowana została w ramach Krajowego programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami na lata 2019–2022, w zakresie zadania „Merytoryczne wsparcie procesu planowania i rewitalizacji w gminach zgodnie z założeniami”.