Wybierz dokumenty programowania, w których należy uwzględnić problematykę dziedzictwa
W tym kroku zastanawiamy się, w jakim dokumencie (lub dokumentach) programowania uwzględnimy cele związane z zarządzaniem dziedzictwem.
Krok ten musi wynikać ściśle z poprzedniego
Np.
– jeśli w poprzednim kroku stwierdziliśmy, że powinno się wzmacniać procesy rozwojowe poprzez budowanie marki miejsca opartej o dziedzictwo, to naturalnym będzie, że wybierzemy strategię marki jako dokument, w którym dziedzictwo ujęte będzie szerszej niż w GPOZ,
– jeśli w poprzednim kroku stwierdziliśmy, że GPOZ nie odnosi się do ekonomicznego wymiaru dziedzictwa, a nasza gmina ma potencjał w tym zakresie (np. znajduje się na szlaku kulturowym lub ma tradycje wytwarzania miodów), to dokumentem, który powinniśmy opracować i ująć w nim dziedzictwo, jest strategia rozwoju.
Co ważne, obecny krok musi odnosić się także do istniejących, obowiązujących dokumentów programowania lokalnego w gminie. Jeśli np. mamy opracowaną strategię rozwoju, ale naszym zdaniem dziedzictwo ujęte jest w niej w sposób niewystarczający, możemy przeprowadzić aktualizację zamiast opracowywać nowy dokument. Jeśli natomiast strategia została opracowana przed kilkoma laty, łatwiejsze okaże się opracowanie nowego dokumentu z uwzględnieniem założeń dotyczących dziedzictwa.
Dalsze kroki będą zależały od decyzji, czy dziedzictwo:
- będzie elementem innych obszarów tematycznych strategii (tj. sfery: społecznej, ekologicznej, gospodarczej) – wybierz schemat A,
- będzie stanowiło wydzielony (wyodrębniony) obszar tematyczny w strategii – wybierz schemat B.