Zrealizuj działania
Niezależnie od przedmiotu dialogu w jego efekcie powinien powstać plan wykonawczy lub też jego założenia należy tak sformułować, by uczestnicy procesu mogli znaleźć dla siebie miejsce w realizacji określonych zadań. Nie zawsze wykonawcą przyjętego programu czy projektu musi być wyłącznie gmina (urząd gminy lub jej jednostki organizacyjne). Udział mieszkańców w planowaniu, ich zaangażowanie i uwzględnienie ich autorskich pomysłów mogą sprawić, że w znacznie większym stopniu poczują się oni współodpowiedzialni za wdrożenie zaplanowanych działań i okażą większą gotowość do aktywnego włączenia się w realizację.
Współpraca może mieć różne formy:
- współpraca z organizacjami pozarządowymi,
- partnerstwo trójsektorowe,
- zaangażowanie wolontariuszy,
- spółdzielnia socjalna osób prawnych,
- partnerstwo publiczno-prywatne.
Do realizacji przyjętego planu można też wykorzystać inne dostępne narzędzia współpracy i zaangażowania mieszkańców, takie jak:
- inicjatywa lokalna,
- fundusz sołecki,
- budżet obywatelski.
Realizacji przyjętego planu lub harmonogramu powinno towarzyszyć bieżące monitorowanie działań – weryfikacja, czy działania są realizowane zgodnie z przyjętymi ustaleniami, czy sposób ich wdrożenia nie wymaga zmian i modyfikacji, a jeśli tak, to jakich. Może się okazać, że w toku realizacji pojawią się nowe możliwości lub utrudnienia, które trzeba uwzględnić w realizacji działań. Potrzebne więc będzie elastyczność i otwartość na zmiany, które pozwolą osiągnąć najlepszy efekt.