Uchwalenie miejscowego planu rewitalizacji

Po uchwaleniu gminnego programu rewitalizacji można również podjąć pracę nad uchwaleniem miejscowego planu rewitalizacji (specjalnej formy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego). Można w tym planie określić m.in. kluczowe przedsięwzięcia rewitalizacyjne oraz podstawy dla zawarcia umowy urbanistycznej.

W praktyce nie będzie jednej reguły przesądzającej o kolejności uchwalania Specjalnej Strefy Rewitalizacji i miejscowego planu rewitalizacji. W obu przypadkach uchwalenie tych dokumentów jest fakultatywne, a jego szczegółowe ramy wyznacza gminny program rewitalizacji. Może również zdarzyć się tak, że władze konkretnej gminy uchwalą tylko jeden z wymienionych aktów. W tym kontekście pamiętać trzeba o tym, że Specjalna Strefa Rewitalizacji może ograniczać wydawanie decyzji o warunkach zabudowy i ułatwiać usuwanie (czasowe lub zupełne) niektórych mieszkańców z nieruchomości w związku z realizacją celów rewitalizacji, a miejscowy plan rewitalizacji może umożliwić i „zabezpieczyć” lokalizację konkretnych przedsięwzięć rewitalizacyjnych w danym miejscu, a także ograniczyć negatywne oddziaływanie innych działalności.

Miejscowy plan rewitalizacji może również chronić walory kulturowe terenu. Dotyczy to konieczności określania w planie zasad kompozycji przestrzennej nowej zabudowy i harmonizowania planowanej zabudowy z zabudową istniejącą – w tym zlokalizowanymi w danym obszarze zabytkami. Osobna kwestia to ustalenia dotyczące zagospodarowania terenów przestrzeni publicznych. Również tutaj można szerzej zaakcentować ograniczenia związane z zabudową terenów.

Dowiedz się więcej:

http://www.administrator24.info/wyszukiwarka?tag=miejscowy+plan+rewitalizacji (dostęp 20.09.2017)

Pokaż całą ścieżkę
Dalej
Powiązane Baza Wiedzy (3)
Powiązane Ścieżki działania (0)
Powiązane Dobre Praktyki (1)
Powiązane Narzędzia (0)
Powiązane Akty Prawne (0)
Powiązane Rewitalizacja (0)
Powiązane Publikacje (0)