Przedstawiciele samorządowych służb konserwatorskich mieli okazję 16 maja uczestniczyć w szkoleniu online zatytułowanym „zasady programowania i wdrażania procesu rewitalizacji w Polsceze szczególnym uwzględnieniem zagadnień ochrony zabytków”. Uczestnicy zapoznali się z podstawami prawnymi prowadzenia rewitalizacji. Omówiono typy obszarów rewitalizacji, strukturę programu rewitalizacji i zasady jego tworzenia.
Praktyką zarządzania procesem rewitalizacji, w tym narzędziami istniejącymi w ustawie o rewitalizacji a także wpływem partycypacji na kształt całego procesu zajęła się w swojej części szkolenia Katarzyna Spadło – kierownik Centrum Doradztwa Rewitalizacyjnego Instytutu Rozwoju Miast i Regionów.O tym, jak proces rewitalizacji wygląda z perspektywy konserwatora opowiedziała Maria Badeńska-Stapp – koordynatorki centrum Kompetencji NID ds. Rewitalizacji dla województw mazowieckiego i opolskiego, w latach 2012-2021 Miejskim Konserwatorem Zabytków w Żyrardowie. O działalności Centrów Kompetencji NID ds. Rewitalizacji uczestnicy dowiedzieli się od ich koordynatorki – Anny Kozioł.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami szkoleniowymi udostępnionymi przez prowadzące.
Szkolenie dla konserwatorów to kolejne wydarzenie realizowane w ramach „Krajowego programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami na lata 2019–2022” jako część Merytorycznego wsparcia procesu planowania i rewitalizacji w gminach.