Wpisz czego szukasz

Wybierz kategorie

Strona główna > Publikacje > Analiza naukowców zajmujących się badaniem dziedzictwa kulturowego jako zasobu rozwojowego

Analiza naukowców zajmujących się badaniem dziedzictwa kulturowego jako zasobu rozwojowego

27 maja 2022

Prezentujemy Państwu raport „Analiza polskich naukowców zajmujących się badaniem dziedzictwa kulturowego jako zasobu rozwojowego”. Badanie jest pogłębioną analizą polskiej działalności badawczej i analitycznej związanej z zagadnieniami dziedzictwa jako czynnika rozwoju.

 

Dziedzictwo w ramach tego badania rozumiane jest jako zasób materialny i niematerialny oraz –  co ważne – w różnorodnych jego wymiarach: społecznym, kulturowym, ekonomicznym, tożsamościowym, eduka­cyjnym czy politycznym.

Badanie miało na celu rozpoznanie m.in. zakresu tematycznego, wykorzystywanych metod i technik badawczych, narzędzi i programów do analizy danych, a także problemów związanych z podejmowaniem takich badań, dostępności i rodzaju danych, występujących luk badawczych, aktywności publikacyjnej czy potrzeb w zakresie rozwoju kompetencji badaczy.

Badanie i raport zrealizował w drugiej połowie 2021 roku zespół z Fundacji Rozwoju Badań Społecznych z Krakowa w składzie: dr Marcin Pierzchała, dr Roksana Ulatowska, Wojciech Onyśków, przy współpracy zespołu NID.

Narodowy Instytut Dziedzictwa prowadzi działania wspierające rozwój badań nad dziedzictwem jako zasobem rozwojowym – m.in. realizujemy badania społeczne i publikujemy ich analizy w celu udostępniania danych naukowcom (zachęcamy do zapoznania się z dotychczasowymi publikacjami: https://nid.pl/zasoby/badania-spoleczne/ ).

Niniejsze badanie jest bardzo ważnym etapem działalności Instytutu. Pozwoli zdefiniować priorytety w dalszej systemowej współpracy ze środowiskami akademickimi tak, aby wiedza naukowa o dziedzictwie jako zasobie rozwojowym poszerzała się bardziej dynamicznie.

 

Zachęcamy do lektury!

Dokumenty do pobrania

  • Analiza polskich naukowców zajmujących się badaniem dziedzictwa

    Wielkość pliku: 2 MB Pobierz plik
  • Załączniki do badania

    Wielkość pliku: 203 kB Pobierz plik

Wpisz czego szukasz