Wpisz czego szukasz

Wybierz kategorie

Strona główna > Rewitalizacja > O projekcie > Wielkopolska stawia na rewitalizację

Wielkopolska stawia na rewitalizację

16 listopada 2020
Wpis należy do kategorii:

Udział w darmowych warsztatach i wykładach online oraz bezpłatne konsultacje eksperckie z zakresu rewitalizacji. To czeka na gminy z woj. wielkopolskiego, które zdecydowały się wziąć udział w projekcie wspierającym je w przygotowaniu i wdrażaniu działań rewitalizacyjnych.

W gronie uczestników są duże i małe samorządy, które posiadają doświadczenie w rewitalizacji lub dopiero zdobywają wiedzę w tym zakresie.  Projekt edukacyjny, który prowadzi Urząd Marszałkowski Woj. Wielkopolskiego w Poznaniu we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, stwarza im możliwość wymiany doświadczeń i pogłębiania wiedzy z rewitalizacji.

To ważne, ponieważ ostatnie lata pokazały, że zainteresowanie rewitalizacją wśród samorządów z Wielkopolski jest duże. Widać to na przykładzie realizowanych projektów unijnych z puli Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Dzięki niemu udało się rozpocząć ponad 50 przedsięwzięć rewitalizacyjnych w miastach i miasteczkach. Te zakończone pokazują, że zmienia się sposób rozumienia tego procesu. Samorządowcy zdają sobie sprawę, że rewitalizacja  to nie tylko zmiany wizerunkowe, ale przede wszystkim społeczne. Wciąż jednak nie brakuje pytań i problemów związanych z zarządzeniem tym procesem. I właśnie z tego powodu gminy chętnie korzystają z oferty Urzędu Marszałkowskiego Woj. Wielkopolskiego w Poznaniu.

Robią to z jeszcze jednego powodu. Choć nie ma jeszcze konkretnych ustaleń dotyczących nowej perspektywy unijnej 2021-2027 to gminy wiążą z nią duże nadzieje – także, jeśli chodzi o możliwość pozyskania środków na działania rewitalizacyjne. Wsparcie dla działań rewitalizacyjnych skierowane będzie prawdopodobnie jedynie na inwestycje wskazane w Gminnych Programach Rewitalizacji (GPR). Problem w tym, że większość samorządów posiada programy rewitalizacji stworzone w oparciu o ustawę o samorządzie gminnym, a te stracą swoją moc wraz z  końcem 2023 roku. Po tym okresie możliwe będzie realizowanie programów rewitalizacji opracowanych jedynie na podstawie ustawy o rewitalizacji, czyli właśnie GPR.

Spora grupa samorządów zamierza więc przekształcić Lokalne Programy Rewitalizacji (LPR) – opracowywane i uchwalane na podstawie ustawy o samorządzie gminnym w tak zwane Gminne Programy Rewitalizacji (GPR) – oparte o ustawę o rewitalizacji. Jak to zrobić w praktyce? W jaki sposób w pełni wykorzystać instrumenty wspierające procesy rewitalizacji zapisane w ustawie o rewitalizacji?

Te, i znacznie więcej pytań, gminy mogą zadać ekspertom za pośrednictwem bezpłatnych usług doradczych. Katalog zagadnień z rewitalizacji, które można poruszyć, jest dość obszerny: od stosowania narzędzi ustawowych, przez monitoring, ewaluację, skończywszy na partycypacji społecznej.

Podobne zagadnienia są również poruszane w ramach spotkań edukacyjnych dla gmin. Ich tematyka, formuła i przebieg są dostosowywane do potrzeb uczestników (przedstawicieli samorządów), a także  – z uwagi na trwającą pandemię – odbywają się w formule online. Projekt „Wzmacnianie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych”, współfinansowany z PO PT 2014-2020 potrwa jeszcze do końca września 2021 r.

Więcej o projekcie w zakładce „Aktualności”

Jak przebiega rewitalizacja w Wielkopolsce? Obejrzyj zakładkę „Media o rewitalizacji”

 

Projekt realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego pn. „Wzmacnianie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych” jest działaniem równoległym wobec realizowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, w ramach Krajowego programu ochrony zabytków i opieki nad zabytkami na lata 2019-2022”, zadania 1.1.3. Merytoryczne wsparcie procesu planowania i rewitalizacji w gminach. Jego częścią jest adresowany do gmin program wsparcia pn. „Wzorcowa rewitalizacja”. Oba działania są komplementarne i wzajemnie się uzupełniają.

Print Friendly, PDF & Email
Czy artykuł był pomocny?
Powiązane Baza Wiedzy (0)
Powiązane Ścieżki działania (0)
Powiązane Dobre Praktyki (0)
Powiązane Narzędzia (0)
Powiązane Akty Prawne (0)
Powiązane Rewitalizacja (1)
Powiązane Publikacje (0)

Wpisz czego szukasz