Wpisz czego szukasz

Wybierz kategorie

Strona główna > Rewitalizacja > O projekcie > Konferencja „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0” w woj. podkarpackim

Konferencja „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0” w woj. podkarpackim

18 lipca 2024
Wpis należy do kategorii:

Rzeszowska inauguracja projektu „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”, zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, odbyła się 20 czerwca br. w Rzeszowie. Konferencja była prowadzona przez Rajmunda Rysia, eksperta reprezentującego firmę Projekty Miejskie.

Projekt „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0” w województwie podkarpackim jest częścią inicjatywy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej realizowanej przez wszystkie regiony ze wsparciem finansowym z programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027. Całkowity budżet ogólnopolskiego projektu „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0” wynosi 80 mln złotych. Wartość projektu realizowanego w województwie podkarpackim to 5 mln złotych.

Konferencję otworzyła Anna Huk, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, która podkreśliła, że celem projektu „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0” jest wzmocnienie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych. W związku z tym w projekcie zaplanowano szereg inicjatyw edukacyjnych i doradczych, z których mogą skorzystać włodarze i mieszkańcy podkarpackich gmin. Znacząca część projektu w województwie podkarpackim w kwocie 3,8 mln złotych zostanie przeznaczona na wsparcie gmin posiadających gminne programy rewitalizacji w postaci grantów na mini-projekty społeczne oraz mini-projekty zintegrowane obejmujące działania miękkie, społeczne oraz drobne inwestycje.

Uczestnicy konferencji zapoznali się z założeniami projektu Regiony Rewitalizacji, które przedstawił Kamil Wieder, Naczelnik Wydziału Wsparcia JST w Departamencie Programów Pomocowych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Szczegóły projektu dla Podkarpacia zaprezentowała Danuta Cichoń, Dyrektor Departamentu Gospodarki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, omawiając działania przewidziane w okresie realizacji projektu w latach 2024-2027.

Ważnym aspektem działań realizowanych w ramach projektu jest wymiana doświadczeń w postaci wizyt studyjnych i spotkań. W trakcie konferencji uczestnicy zapoznali się z doświadczeniami związanymi z rewitalizacją w Stalowej Woli, o których opowiadała Anna Maciuch z Urzędu Miasta i Gminy Stalowa Wola. Prelegentka podkreśliła znaczenie dobrej współpracy z Oddziałem Terenowym NID w Rzeszowie, w którym wykonano Studium Zabudowy Przyrynkowej Rozwadowa, który jest częścią Stalowej Woli. Działania rewitalizacyjne objęły dwa obszary Stalowej Woli – Osiedle Robotnicze i zabytkowy zespół Rozwadowa, w szczególności obszar Rynku.

Referat „Rola i znaczenie dziedzictwa kulturowego w procesie rewitalizacji” przedstawił Adam Sapeta, Koordynator Centrum Kompetencji ds. Rewitalizacji NID dla woj. podkarpackiego i woj. lubelskiego, Główny Specjalista w Oddziale Terenowym NID w Rzeszowie.

Mężczyzna (Adam Sapeta) w szarym garniturze trzyma mikrofon podczas przemówienia na konferencji. Za nim znajduje się baner z tekstem i grafiką.
Adam Sapeta, fot. NID/Jadwiga Stęchły

Prelegent przedstawił m.in. dotychczasową współpracę Centrum Kompetencji ds. Rewitalizacji z gminami województwa podkarpackiego oraz lubelskiego, a także pozytywne przykłady działań rewitalizacyjnych z wykorzystaniem materialnego i niematerialnego dziedzictwa Podkarpacia. Są to m.in.:

  • Adaptacja i modernizacja zabytkowego dworca kolejowego w Krośnie na potrzeby funkcjonowania ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej. Etnocentrum łączy funkcje wystawiennicze z warsztatami i pracowniami tematycznymi, kultywującymi ludową twórczość dawnej ludności – Lasowiaków, Łemków i Bojków;
Kilka kobiet znajdujących się w pomieszczeniu. Na pierwszym planie kobieta prezentująca drewniane krosno. W tle na półkach duże szpule z nićmi.
Etnocentrum – pracownia tkacka, fot. NID
  • Ośrodek Garncarski MEDYNIA, który z powodzeniem reaktywował zanikającą tradycję garncarską w Medyni Głogowskiej i okolicznych wsiach. Zachowana tu zabytkowa zagroda garncarska przechowuje pamięć o życiu ludzi w dawnym największym w Polsce „zagłębiu garncarskim”. W ośrodku organizowane są warsztaty toczenia na kole garncarskim dla grup zorganizowanych i osób indywidualnych, jarmarki, wystawy i projekcje archiwalnych filmów. Funkcjonują tu pracownie ceramiki, piece garncarskie i sklep z ceramiką. Pracują tu starsi mistrzowie, a także młodzi pasjonaci garncarstwa. Ośrodek przedstawia także twórczość Władysławy Prucnal, znanej na całym świecie ludowej artystki, która wykonywała z gliny figurki przedstawiające dawnych mieszkańców tych okolic podczas tradycyjnych zajęć i ludowych obrzędów;
  • Zabytkowa linia kolejki wąskotorowej Przeworsk – Dynów, będąca jedną z największych atrakcji turystycznych Podkarpacia. Kolej uruchomiona w 1904 r. jest obecnie najdłuższą w Polsce funkcjonującą na całej trasie. Zabytkowy zespół obejmuje 46 km linię kolejową liczne budowle – mosty, wiadukty, przepusty, budynki dworcowe i gospodarcze, dawną parowozownię i jedyny w Polsce, i jeden z najdłuższych w Europie, tunel na liniach wąskotorowych o długości 602 m. Kolejka w latach 2021-2023 przeszła największe w swojej historii prace remontowo-konserwatorskie. Przedsięwzięcie pn. „Rewitalizacja Kolei Dojazdowej Przeworsk Wąskotorowy – Dynów” nie tylko poprawiło znacząco stan techniczny linii kolejowej i kilku jej stacji, ale także wpłynęło na ożywienie gospodarcze i społeczne Powiatu Przeworskiego;
Lokomotywa w kolorze czarnym z czerwonymi elementami. Przed nią mężczyzna z dwójka dzieci pozujący do zdjęcia, które robi telefonem kobieta strojąca tyłem. na dalszym planie inni ludzie.
Kolejka Przeworsk – Dynów. Pociąg okolicznościowy na stacji Kańczuga, fot. NID
  • Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie. Stworzenie muzeum było jednym z przedsięwzięć rewitalizacyjnych gminy Solina. Muzeum prezentuje kulturową różnorodność Bieszczadów, gromadzi przedmioty związane z dawnym życiem okolicznych wsi, dworów oraz miasteczek. Utrwala wiedzę na temat zwyczajów, obrzędów, tradycji i codziennej pracy minionej epoki. Szczególnie stara się zachować pamięć o Bojkach, dawnych mieszkańcach Bieszczadów;
  • Adaptacja zabytkowego spichlerza w Boguchwale na Centrum Wsparcia Przedsiębiorczości. Bardzo dobrze przeprowadzone prace remontowo-konserwatorskie z nadaniem nowej funkcji, w ramach rewitalizacji gminy Boguchwała, uratowały ten ważny zabytek i sprawiły, że pełni teraz ważne funkcje dla miejscowej społeczności;
pięć osób stojących przed budynkiem z czerwonej cegły
Dawny spichlerz w Boguchwale, ob. Centrum Wsparcia Przedsiębiorczości, fot. NID
  • Dawna cerkiew, obecnie kościół parafialny pw. Matki Boskiej Różańcowej w Wańkowej. Kościół przeszedł prace remontowo-konserwatorskie w ramach projektu „Bieszczad-ski – rewitalizacyjne koło zamachowe rozwoju gminy Olszanica”. Projekt ten otrzymał nagrodę specjalną w kategorii „Rewitalizacja roku” w 22 edycji konkursu „Podkarpacka Nagroda Samorządowa”.

Na zakończenie konferencji Andrzej Brzozowy, ekspert reprezentujący firmę Projekty Miejskie, przedstawił referat pt. „Rewitalizacja – doświadczenia, inspiracje i wyzwania”. W bardzo ciekawej prezentacji podsumował 9 lat funkcjonowania ustawy o rewitalizacji oraz swoje doświadczenia i wrażenia dot. realizacji przedsięwzięć rewitalizacyjnych w Polsce. Przedstawiony przez prelegenta projekt modernizacji i zagospodarowania rynku w Czaplinku, opracowany pod hasłem „walki z betonozą”, wywołał ożywioną dyskusję, w której odniesiono się do niego m. in. w kontekście uwarunkowań wynikających z jego ochrony konserwatorskiej.

Mężczyzna (Andrzej Brzozowy) w szarym garniturze trzyma mikrofon i wskaźnik podczas przemówienia na konferencji. Za nim znajduje się flaga Polski, flaga UE i baner z tekstem i grafiką.
Andrzej Brzozowy, fot. NID

W sali restauracyjnej hotelu, w którym odbywała się konferencja, mieszczącej się w jego zabytkowej części będącej pierwotnie budynkiem stajni w koszarach galicyjskiego 3 pułku ułanów Obrony Krajowej (Landwehr Dragonerregiment Nr 3), uczestnicy mieli okazję zobaczyć zachowane charakterystyczne detale w postaci wnęk żłobów do pojenia koni. Ciekawostką jest zrekonstruowany kompletny żłób w hallu hotelu.

Narodowy Instytut Dziedzictwa realizuje komplementarny projekt pn. „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa”, dofinansowany ze środków Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027, którego głównym celem jest wsparcie gmin w programowaniu i wdrażaniu rewitalizacji z uwzględnieniem materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego w kontekście zmian klimatu i tzw. zielonej rewitalizacji oraz wsparcie służb konserwatorskich w rozwinięciu i wzmocnieniu kompetencji związanych z ochroną zabytków i wykorzystaniem potencjału dziedzictwa kulturowego w tym procesie.

Więcej informacji nt. Projektu „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa” jest dostępnych na stronach:

https://nid.pl/centra-kompetencji-ds-rewitalizacji/

https://samorzad.nid.pl/rewitalizacja/o-projekcie/rozpoczecie-realizacji-projektu-centra-kompetencji-ds-rewitalizacji-w-nid/

oprac. Adam Sapeta, Koordynator CK NID ds. Rewitalizacji dla woj. podkarpackiego i woj. lubelskiego, Główny Specjalista w OT NID w Rzeszowie

#FunduszeUE  #WsparcieJST #RewitalizacjaCentraKompetencjiNID #RegionyRewitalizacji

fundusze Unii Europejskiej

 

 

 

Czy artykuł był pomocny?
Powiązane Baza Wiedzy (0)
Powiązane Ścieżki działania (0)
Powiązane Dobre Praktyki (0)
Powiązane Narzędzia (0)
Powiązane Akty Prawne (0)
Powiązane Rewitalizacja (0)
Powiązane Publikacje (0)

Wpisz czego szukasz