Najnowsza publikacja wydana w 2022 r. przez Narodowy Instytut Dziedzictwa pt.: „Życie między zabytkami. O dziedzictwie w rewitalizacji” – stanowi ważny głos w dyskusji na temat miejsca i roli dziedzictwa w rewitalizacji. Łączy interesujące poznawczo, często odmienne, podejścia do problematyki rewitalizacji z udanymi projektami realizowanymi w różnych miejscach Polski tj. Rybnik, Wałbrzych czy Gorzów Wielkopolski. Monografię wyróżnia niezwykle przystępna czytelnikowi forma – mamy przed sobą dziesięć wywiadów z różnymi ekspertami, zarówno ze środowisk konserwatorskich czy samorządowych, jak i praktyków zajmujących się na co dzień rewitalizacją.
Wspieramy dyskusję na rzecz prawidłowego integrowania dziedzictwa z przemianami społecznymi i przestrzennymi, dokonywanymi w ramach rewitalizacji. Publikacja oddawana w Państwa ręce jest głosem w dyskusji na temat miejsca i roli dziedzictwa w rewitalizacji. Do udziału w tej debacie zaprosiliśmy przedstawicieli zarówno środowisk konserwatorskich, jak i samorządów, a także urzędników, praktyków i ekspertów w zakresie rewitalizacji. Niniejsza publikacja zawiera 10 wywiadów prezentujących odmienne podejścia, projekty i doświadczenia z różnych części Polski. Wierzymy, że poprzez dialog i współpracę, zrozumienie i próbę wypracowania kompromisów dziedzictwo kulturowe najpełniej znajdzie swoje miejsce w rewitalizacji, przy jednoczesnym zachowaniu istoty jego wartości.
Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dr hab. Katarzyna Zalasińska
Publikację sfinansowano ze środków Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019–2022 w ramach zadania „Merytoryczne wsparcie procesu planowania i rewitalizacji w gminach”.