Wpisz czego szukasz

Wybierz kategorie

Strona główna > Baza Wiedzy > Fundacje i fundusze na rzecz dziedzictwa kulturowego

Fundacje i fundusze na rzecz dziedzictwa kulturowego

31 grudnia 2019
Wpis należy do kategorii:

Uzupełnieniem dofinansowania z programów europejskich mogą być dotacje udzielane przez fundacje, ambasady, różnego rodzaju fundusze:

i wiele innych.

Organizacje te pozwalają na prowadzenie różnorodnych projektów społecznych przyczyniających się do aktywizacji lokalnych społeczności, a także projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Oprócz środków publicznych, realizując projekty kulturowe, można skorzystać również ze wsparcia w przemyśle od sponsorów prywatnych czy instytucji finansowych jak banki i towarzystwa ubezpieczeniowe, gdyż wiele z nich prowadzi fundacje wspierające kulturę. Warto mieć rozeznanie nawet przed zdiagnozowaniem potrzeby realizacji jakiegoś działania – jakie fundacje tego typu dofinansowują jakiego rodzaju działania i w jakim trybie, co pozwoli na szybkie rozeznanie w przyszłości, gdzie można szukać środków na konkretny projekt. Aplikując o wsparcie należy pamiętać, że często dodatkowo jest punktowana realizacja projektów w partnerstwie. Warto wykorzystać zatem dobrą współpracę z lokalną grupą aktywistów, organizacją pozarządową, LGD, działającą na obszarze gminy. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na właściwe opisanie metod komunikacji ze społecznością lokalną i efektów projektu, na który otrzymamy dotację. W większości tych fundacji można uzyskać dotacje na projekty miękkie, przyczyniające się do integrowania i aktywizacji społeczności lokalnych.

Część fundacji realizuje projekty w ramach małych grantów (Fundusz Wyszehradzki), dzięki czemu możemy zrealizować mały projekt promujący większe zamierzenie.

Każdorazowo powinniśmy sprawdzić, w jakim stopniu nasz projekt jest zgodny z celami fundacji. Na przykład w przypadku Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej:

  1. Czy projekt wpływa na podnoszenie jakości relacji polsko-niemieckich (dotyczy ważnych, aktualnych tematów i problemów, znajduje przełożenie na postrzeganie Polski w Niemczech lub Niemiec w Polsce)?
  2. Czy projekt niweluje deficyty w relacjach polsko-niemieckich (dotyczy obszarów/tematów/środowisk do tej pory ze sobą nie związanych/nie współpracujących)?
  3. Czy tematyka projektu jest ważna dla Polski i Niemiec, także w kontekście europejskim (czy chodzi o ważne europejskie, krajowe, regionalne zagadnienia)?

W Polsce działa ponad 20 000 fundacji i 90 000 stowarzyszeń, z tego czynnych, działających aktywnie jest 70 proc., a związanych statutowo z działalnością na rzecz kultury i dziedzictwa kulturowego jest 15 proc. To oznacza, że kilkanaście tysięcy organizacji pozarządowych może zajmować się bliską nam działalnością. Są wśród nich niewielkie lokalne organizacje, ale również takie, które mają większy zasięg działania i warto z nimi nawiązać partnerski kontakt.

 

Autor: Barbara Kozłowska

Czy artykuł był pomocny?
Powiązane Baza Wiedzy (5)
Powiązane Ścieżki działania (2)
Powiązane Dobre Praktyki (0)
Powiązane Narzędzia (0)
Powiązane Akty Prawne (0)
Powiązane Rewitalizacja (0)
Powiązane Publikacje (0)

Zobacz także

Wpisz czego szukasz