W dniach 13-14 września w Łodzi odbyło się po raz pierwszy przebiegające na żywo, spotkanie koordynatorów Centrów Kompetencji Narodowego Instytutu Dziedzictwa do spraw rewitalizacji. Celem seminarium było przede wszystkim zapoznanie się z przebiegiem rewitalizacji w Łodzi, w jednym z miasta najdłużej prowadzących ten proces, a jednocześnie prowadzących go na największą skalę w Polsce.
Do Łodzi przyjechali koordynatorzy Centrów Kompetencji, ale również wspierający ich koledzy z pracowni terenowych, którzy będą brać udział w przygotowaniu opracowań dla gmin współpracujących z NID w projekcie Wzorcowa rewitalizacja, miedzy innymi studiów ochrony wartości kulturowych dla obszarów rewitalizacji.
Piętnastoosobowe grono uczestników poznawało przebieg tego skomplikowanego procesu, dzięki życzliwości i otwartości Łódzkiego Biura Rewitalizacji. Jego pracownicy przygotowali część merytoryczną spotkania zapraszając do współpracy urzędników w Zarządu Inwestycji Miejskich, Oddziału Ochrony Dziedzictwa i Estetyki Miasta i przeprowadzili ją w siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej oraz Pracowni Terenowej NID. Każdy dzień rozpoczynała seria wykładów omawiających poszczególne etapy opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji dla Łodzi, począwszy od wyznaczenia obszaru rewitalizacji, przez informacje o metodach współpracy z mieszkańcami i działaniach partycypacyjnych, poprzez informację o współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków przy remontach obiektów zabytkowych, sposób monitoringu i informowania mieszkańców o postępach prac, a także budzące ostatnio wiele emocji, gospodarowanie zielenią na obszarach rewitalizacji i formy wsparcia finansowego dla właścicieli zdegradowanych obiektów zabytkowych na obszarze rewitalizacji.
Bardzo interesujące okazały się również wizyty na obszarach rewitalizacji – Księżym Młynie, obszaru Centrum- Off Piotrkowskiej oraz na terenie pierwszego obszaru rewitalizacji – okolicach ulic Włókienniczej, Wschodniej i pl. Wolności. Oprowadzania przez Latarników Społecznych oraz Gospodarzy obszarów rewitalizacji, a zatem osoby zaangażowane z bezpośrednią pomoc mieszkańcom na obszarach rewitalizacji, uczestnicy spotkania mieli okazję przyjrzeć się prowadzonym pracom renowacyjnym, ale również zadać pytania dotyczące problemów społecznych, usłyszeć o metodach ich rozwiązywania.
Łódź okazała się odkryciem, tak pod względem rozległości obszaru rewitalizacji jak również różnorodności problemów wiążących się z tym procesem – począwszy od zagadnień społecznych poprzez dyskusyjne zagadnienia wprowadzania zielenie w centrum miasta i w końcu konserwatorskich związanych z renowacją często bardzo bogato wyposażonych i nie do końca rozpoznanych obiektów zabytkowych, jak na przykład kamienica arch. Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej 13.