W dniach 11-12 września 2024 r. odbyła się wizyta studyjna dla gmin z terenu województwa podkarpackiego. Organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, a wizytę koordynowała dyrektor Departamentu Gospodarki Regionalnej pani Danuta Cichoń wraz z pracownikami. Zadanie zostało zrealizowane w ramach projektu Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0. Celem wizyty było wzmocnienie zdolności gmin do wdrażania działań rewitalizacyjnych poprzez prezentację dobrych przykładów rewitalizacji w wybranych gminach woj. podkarpackiego.
Wizyta została skonstruowana tak, aby zaprezentować emblematyczne przykłady różnych działań rewitalizacyjnych służących integracji społecznej i poprawie jakości życia przez budowanie wspólnej przestrzeni do spotkań, angażowanie osób z niepełnosprawnościami oraz upowszechnianie dostępu do kultury.
Pierwszym przystankiem w tej rewitalizacyjnej podroży była Kolbuszowa i znajdujący się w niej Dom Seniora nad Nilem, gdzie zgromadzonych powitał burmistrz miasta, pan Grzegorz Romaniuk. Podczas prezentacji poznaliśmy zakres prac oraz problematykę towarzyszącą realizacji, która swym zasięgiem objęła sześć obszarów. Po spacerze studyjnym na trasie Dom Wsparcia Rodziny- Bulwary-dworzec oraz strzelnica mieszcząca się przy Liceum Ogólnokształcącym im. Janka Bytnara, grupa udała się do Tarnobrzega. Spotkanie nad Jeziorem Tarnobrzeskim, połączone z prezentacją działań rewitalizacyjnych, zostało poprowadzone przez panią Joannę Kozub, Naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta i Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta Tarnobrzega. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Powiatowego Urzędu Pracy. Rewitalizacja wokół Jeziora Tarnobrzeskiego to inspirujący przykład działań, w wyniku których przekształcone wyrobisko posiarkowe stało się miejscem letniego wypoczynku – nie tylko dla mieszkańców Podkarpacia. Dowodem na ogromną popularność tego obszaru jest licznik wjazdów, który zarejestrował ponad 420 tys. samochodów w okresie od 01.05 do 31.08.2024 r.
Dzień drugi rozpoczęliśmy od wizyty w Mielcu, gdzie zaprezentowano wyniki działań rewitalizacyjnych przeprowadzonych przez miasto. Spacer studyjny rozpoczął się przy ul. Mickiewicza 13, gdzie mieści się wyjątkowe Bistro „Dzień Dobry” – przestrzeń do integracji społecznej dla osób zagrożonych wykluczeniem oraz mieszkania chronione. Kolejnym przystankiem na naszej trasie była Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia oraz znajdujący się nieopodal Dzienny Dom Pobytu wraz z Warsztatami Terapii Zajęciowej. To ważne miejsca na mapie Mielca, gdyż oprócz integracji społecznej i kulturalnej przyczyniają się także do poprawy jakości życia wielu osób z regionu.
Prezentację działań rewitalizacyjnych zakończyliśmy wizytą w Niwiskach, gdzie miejscowy Urząd Gminy podjął się zadania rewaloryzacji, w ramach procesu rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego należącego niegdyś do rodziny Hupków. Dziś dwór i oficyna to budynki prężnie działającej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki. Władze gminy nie spoczywają na laurach, nieustannie poszukując możliwości promocji swojego regionu. To wspaniały przykład świadomości własnego dziedzictwa kulturowego, jego znaczenia i potencjału. To także pomysł i inspiracja jak mądrze ująć je w rewitalizacji.
Wizyta studyjna to doskonały czas na wymianę doświadczeń, na obserwację dobrych przykładów rewitalizacji, ale przede wszystkim na czerpanie inspiracji. Te dwa dni spotkań, rozmów i obserwacji uświadomiły uczestnikom ogrom potrzeb społecznych, wskazując jednocześnie drogę do ich zaspokojenia. Odwiedziny w domach wsparcia czy udział w warsztatach terapii zajęciowej unaoczniły jak istotne znaczenie mają działania rewitalizacyjne.
Projekty Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0 i Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa są dofinansowane z Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027, Priorytet 2: Skuteczni beneficjenci i będą realizowane w latach 2024-2027.
Więcej na temat projektu „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa”: <tutaj>
oraz o projekcie „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”: <tutaj>
oprac. Joanna Dzik
Koordynator Centrum Kompetencji ds. Rewitalizacji dla woj. podkarpackiego i lubelskiego
#FunduszeUE #WsparcieJST #RewitalizacjaCentraKompetencjiNID #RegionyRewitalizacji