Wpisz czego szukasz

Wybierz kategorie

Strona główna > Rewitalizacja > O projekcie > Wizyta Koordynatorów CK ds. Rewitalizacji w Medyni Głogowskiej

Wizyta Koordynatorów CK ds. Rewitalizacji w Medyni Głogowskiej

16 sierpnia 2024
Wpis należy do kategorii:

W ramach realizacji Projektu „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa” Koordynatorzy CK odwiedzili 11 lipca 2024 r. Ośrodek Garncarski w Medyni Głogowskiej (woj. podkarpackie, pow. łańcucki, gm. Czarna). Celem wizyty studyjnej było poznanie dobrych praktyk wykorzystania potencjału niematerialnego dziedzictwa kulturowego w procesie rewitalizacji.

Wizyta studyjna w ośrodku garncarskim medynia
Wizyta studyjna w „Ośrodku Garncarskim MEDYNIA”, fot. NID/ Adam Sapeta
Wizyta studyjna w ośrodku garncarskim medynia
Wizyta studyjna w „Ośrodku Garncarskim MEDYNIA”, fot. NID/ Adam Sapeta

Wizyta w „Ośrodku Garncarskim MEDYNIA” nie mogłaby odbyć się bez zaangażowania jego Dyrektorki, pani Małgorzaty Wisz, która przez kilka godzin oprowadzała uczestników spotkania po Ośrodku interesująco opowiadając o historii tego miejsca i o tradycjach garncarskich regionu. Podczas spotkania poruszono wiele istotnych kwestii odnoszących się bezpośrednio do działań rewitalizacyjnych, którymi został objęty „Ośrodek Garncarski MEDYNIA”. Koordynatorzy mieli możliwość  zapoznać się z lokalnymi uwarunkowaniami procesu rewitalizacji i z wyzwaniami, przed jakimi stanęła gmina podejmując się tego zadania. Spotkanie było również okazją do rozmowy o zaangażowaniu mieszkańców, o tym jak postrzegają swoje dziedzictwo oraz o roli wspólnotowego kształtowania przestrzeni kulturowej. W trakcie wizyty studyjnej w Ośrodku odbywały się równolegle warsztaty ceramiczne dla dzieci. Możliwość obserwowania funkcjonowania tej jednostki w warunkach zwyczajnych – codziennych, była cennym doświadczeniem, niewątpliwie ułatwiającym zrozumienie idei jej działania.

To, jak żywe są w tym regionie tradycje garncarskie dostrzec można nie tylko w obrębie Ośrodka. Koordynatorzy odwiedzili również prywatne muzeum glinianych figurek autorstwa miejscowej, wielokrotnie nagradzanej artystki, pani Władysławy Prucnal. Spotkanie z autorką dostarczyło dodatkowych spostrzeżeń w sposób niezwykle wyraźny unaoczniając, że MEDYNIA to nie tylko „garnki”. Koordynatorzy mieli także możliwość zwiedzenia miejscowej świątyni – wyjątkowej z uwagi na wnętrze zdobione mozaiką stworzoną ze szkliwionych a następnie wypalonych płytek glinianych. Ołtarz główny, ambona, chór, stacje drogi krzyżowej, a nawet lichtarze to efekty pracy i współdziałania miejscowych artystów. Własnoręcznie wykonane świadczą o niezwykłej więzi twórców z regionem, podkreślając znaczenie medyńskiego garncarstwa jako dziedzictwa niematerialnego. To doskonały przykład wspólnej pracy mieszkańców dla dobra całej społeczności.

figury z gliny
Figury z gliny autorstwa pani Władysławy Prucnal, fot. J. Dzik

Wizyta studyjna w „Ośrodku Garncarskim MEDYNIA” była doświadczeniem cennym pod wieloma względami. Szczególnie ważna była możliwość obserwacji efektów działań, zderzenia teorii z praktyką w tym wyjątkowym miejscu styku rewitalizacji i niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Warto dodać, że tradycje garncarskie w Medyni Głogowskiej, Medyni Łańcuckiej, Pogwizdowie i Zalesiu w 2023 roku zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie
Letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie, fot. NID/ Anna Dyszkant
wizyta zespołu na zamku w Rzeszowie
Wizyta w zamku w Rzeszowie, fot. NID/ Anna Dyszkant
uczestnicy wizyty studyjnej w Ośrodku Garncarskim Medynia
Wizyta studyjna w „Ośrodku Garncarskim MEDYNIA”, fot. NID/ Adam Sapeta

O Projekcie „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa” można przeczytać na stronach:

https://nid.pl/centra-kompetencji-ds-rewitalizacji/

https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/rewitalizacja/aktualnosci/opis-projektu-centra-kompetencji-ds-rewitalizacji-w-narodowym-instytucie-dziedzictwa/

Projekt „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich na lata 2021-2027.

oprac. Joanna Dzik, Centrum Kompetencji ds. Rewitalizacji dla woj. podkarpackiego i lubelskiego.

#FunduszeUE  #WsparcieJST #RewitalizacjaCentraKomeptencjiNID

fundusze Unii Europejskiej

 

Print Friendly, PDF & Email
Czy artykuł był pomocny?
Powiązane Baza Wiedzy (0)
Powiązane Ścieżki działania (0)
Powiązane Dobre Praktyki (0)
Powiązane Narzędzia (0)
Powiązane Akty Prawne (0)
Powiązane Rewitalizacja (0)
Powiązane Publikacje (0)

Wpisz czego szukasz