Wpisz czego szukasz

Wybierz kategorie

Strona główna > Rewitalizacja > O projekcie > Warsztaty „Dziedzictwo kulturowe w procesie rewitalizacji” dla gmin województwa lubuskiego

Warsztaty „Dziedzictwo kulturowe w procesie rewitalizacji” dla gmin województwa lubuskiego

2 października 2024
Wpis należy do kategorii:

W dniu 27.09.2024 w barokowym dworze w Ochli (Zielona Góra) ekspertki z Narodowego Instytutu Dziedzictwa przeprowadziły dla przedstawicieli gmin województwa lubuskiego (planujących lub prowadzących w gminach procesy rewitalizacyjne) szkolenie połączone z warsztatami z zakresu roli dziedzictwa kulturowego w procesie rewitalizacji. W szkoleniu wzięło udział ponad 30 osób – włodarze gmin i pracownicy samorządowi oraz członkowie Zespołu ds. rewitalizacji województwa lubuskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego.

Gości uroczyście powitali dr hab. Sebastian Saniuk, dyrektor Departamentu Gospodarki i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze oraz dr Magdalena Balak-Hryńkiewicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze, koordynator Zespołu ds. rewitalizacji województwa lubuskiego w ramach projektu pn. „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”.

Część szkoleniowa poprzedzona autoprezentacją zgromadzonych gości i organizatorów spotkania składała się z dwóch prezentacji. Temat: Dziedzictwo kulturowe jako potencjał w procesie rewitalizacji omówiła Bogna Oszczanowska, koordynator Centrum Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa dla woj. dolnośląskiego i woj. lubuskiego (Zespół Zadaniowy – Oddział Terenowy NID we Wrocławiu). Następnie Karolina Idryjan – kierownik Zespołu Zadaniowego – Oddziału Terenowego NID w Zielonej Górze przedstawiła zagadnienie: Obiekty i obszary zabytkowe w procesie rewitalizacji. Procedury administracyjne i przykłady realizacji.

Część warsztatowa: Jak aktywizować społeczność w oparciu o lokalną tożsamość i dziedzictwo? została poprowadzona przez Annę Dyszkant, koordynatora Centrum Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa dla woj. wielkopolskiego i woj. zachodniopomorskiego (Zespół Zadaniowy – Dział Zarządzania Dziedzictwem i Analiz Wpływu Zmian Klimatu na Dziedzictwo, NID).

Celem szkolenia i warsztatów było pokazanie, jak można skutecznie włączać dziedzictwo kulturowe w przygotowanie i prowadzenie procesu rewitalizacji, jak ważne jest prawidłowe rozpoznanie zasobu dziedzictwa materialnego i niematerialnego, z jakich materiałów, źródeł i dokumentów należy korzystać na kolejnych etapach programowania procesu, a także – jakie są podstawy prawne ochrony zabytków oraz procedury administracyjne z tym związane. Zaprezentowane zostały liczne przykłady przedsięwzięć rewitalizacyjnych przeprowadzonych i planowanych z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego.

Jako miejsce spotkania wybrano barokowy, wzniesiony w latach 1684-1687 dwór w Ochli, zarządzany przez Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli, w którym w 2023 r. przeprowadzono gruntowne prace remontowe i adaptacyjne na cele społeczne z przeznaczeniem na Centrum Kultur Europejskich.

Organizatorem warsztatów był Zespół ds. Rewitalizacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego, realizujący projekt „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”, a udział ekspertek z NID wynikał z realizacji zadania 5.2 (Współpraca z Zespołami ds. Rewitalizacji w Urzędach Marszałkowskich – udział w wydarzeniach) Projektu „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa”, dofinansowanego ze środków Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich na lata 2021-2027.

Zachęcamy do zapoznania się z relacją wydarzenia:
https://www.facebook.com/LubuskieRegionRewitalizacji3.0

Opracowanie: Bogna Oszczanowska, główny specjalista, koordynator Centrum Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa dla województwa dolnośląskiego i lubuskiego

Autor zdjęć: Anna Jackiewicz, Zespół Zadaniowy – Oddział Terenowy w Zielonej Górze

 

#FunduszeUE #WsparcieJST #RegionyRewitalizacji #RewitalizacjaCentraKompetencjiNID

 

 

 

Czy artykuł był pomocny?
Powiązane Baza Wiedzy (0)
Powiązane Ścieżki działania (0)
Powiązane Dobre Praktyki (0)
Powiązane Narzędzia (0)
Powiązane Akty Prawne (0)
Powiązane Rewitalizacja (0)
Powiązane Publikacje (0)

Wpisz czego szukasz