Wpisz czego szukasz

Wybierz kategorie

Strona główna > Rewitalizacja > O projekcie > Ogłaszamy otwarty nabór gmin do Projektu Partnerskiego „Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji”

Ogłaszamy otwarty nabór gmin do Projektu Partnerskiego „Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji”

13 lutego 2025
Wpis należy do kategorii:

Czy Twoja gmina stawia na dziedzictwo kulturowe jako kluczowy element rewitalizacji? Jeśli tak, to dołącz do Projektu Partnerskiego „Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji”. Dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i wsparciu Centrów Kompetencji ds. Rewitalizacji, wybrane gminy zyskają możliwość skutecznego wdrażania Gminnych Programów Rewitalizacji w oparciu o lokalne zasoby kulturowe. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 marca br.

Projekt Partnerski „Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji” zakłada długoterminową współpracę z wybranymi 16 gminami uwzględniającymi dziedzictwo kulturowe jako potencjał w programowaniu i wdrażaniu rewitalizacji na podstawie Gminnego programu rewitalizacji. Jego celem jest udzielenie tym gminom indywidualnego wsparcia merytorycznego przez poszczególne Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa.

Do udziału w naborze zaproszone są gminy miejskie, miejsko-wiejskie i miasta na prawach powiatu, które rozpoczęły działania na rzecz prowadzenia rewitalizacji zgodnie z Ustawą o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 r.

Oferowane w ramach projektu wsparcie:

a. Przygotowanie opracowań specjalistycznych z zakresu dziedzictwa kulturowego, m.in. opracowań dotyczących rozpoznania zasobu dziedzictwa kulturowego, analiz historycznych i konserwatorskich, badań konserwatorskich, opinii, rekomendacji, wniosków konserwatorskich, studiów ochrony wartości kulturowych. Opracowania mogą służyć identyfikacji i rozpoznaniu materialnego oraz niematerialnego dziedzictwa kulturowego, ale także przyczynić się do efektywnego wykorzystania jego potencjału na etapie programowania i wdrażania rewitalizacji.

b. Doradztwo i konsultacje dotyczące uwzględniania dziedzictwa kulturowego na różnych etapach planowania i wdrażania rewitalizacji, w szczególności w zakresie:

• diagnozy potencjałów kulturowych jako elementu diagnozy służącej wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji;
• delimitacji obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w zakresie potrzeb ochrony zabytków i wykorzystania potencjału dziedzictwa kulturowego;
• wyznaczania wizji, celów i kierunków działań rewitalizacji związanych z dziedzictwem;
• planowania i wdrażania przedsięwzięć rewitalizacyjnych związanych z zabytkami (infrastrukturalnych, architektonicznych, konserwatorskich, adaptacji obiektów do nowych funkcji);
• planowania i wdrażania przedsięwzięć rewitalizacyjnych związanych z lokalną kulturą i tradycją, wykorzystaniem niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

c. Organizacja spotkań edukacyjnych:
Dla każdej gminy zostanie zorganizowane co najmniej jedno spotkanie edukacyjne o charakterze ogólnym, dotyczące uwzględniania dziedzictwa kulturowego w procesie rewitalizacji oraz dodatkowe działania edukacyjne odpowiadające na zidentyfikowane, szczególne potrzeby danej gminy w tym zakresie, obejmujące np. zagadnienia związane z zielenią zabytkową czy działaniami partycypacyjnymi prowadzonymi w oparciu o lokalne dziedzictwo.

d. Sieciowanie gmin objętych Projektem Partnerskim:
Sieciowanie gmin biorących udział w projekcie, zapewniające wymianę wiedzy i prezentację dobrych praktyk między gminami – wizyty studyjne/spotkania. Ich celem będzie zapoznanie uczestników z dobrymi praktykami i przykładami uwzględniania potencjału dziedzictwa kulturowego w programowaniu i wdrażaniu rewitalizacji, wsparcie w nawiązywaniu kontaktów i współpracy między gminami prowadzącymi rewitalizację.

Realizowane wsparcie pozwoli przedstawicielom wybranej gminy zaplanować lub zrealizować przy wsparciu Centrów Kompetencji NID ds. rewitalizacji przedsięwzięcie uwzględniające potencjał lokalnego dziedzictwa kulturowego w rewitalizacji, będące modelowym rozwiązaniem w prowadzeniu rewitalizacji z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego.

Zgłoszenie należy przesyłać w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP, korzystając z formularza zgłoszeniowego zgodnego ze wzorem (załącznik nr 1). Termin składania zgłoszeń do 31 marca 2025 r. Nabór zostanie rozstrzygnięty do 30 kwietnia 2025 r.”

 

Do pobrania:

Regulamin naboru

Formularz zgłoszeniowy (załącznik nr 1 do Regulaminu)

 

Projekt Partnerski na lata 2025-2027, realizowany jest w ramach Projektu „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa”, który jest dofinansowany ze środków Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich na lata 2021-2027.

Projekt „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa” jest komplementarny z Projektem „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”, realizowanym przez Urzędy Marszałkowskie we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, dofinansowanym z Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027.

Informacje o działaniach realizowanych w ramach ww. projektów są dostępne na stronie – samorzad.nid.pl https://samorzad.nid.pl/rewitalizacja/o-projekcie/ oraz na stronie Krajowego Centrum Wiedzy o Rewitalizacji https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/rewitalizacja/

 

#FunduszeUE #WsparcieJST #RewitalizacjaCentraKompetencjiNID

Czy artykuł był pomocny?
Powiązane Baza Wiedzy (0)
Powiązane Ścieżki działania (0)
Powiązane Dobre Praktyki (0)
Powiązane Narzędzia (0)
Powiązane Akty Prawne (0)
Powiązane Rewitalizacja (0)
Powiązane Publikacje (0)

Wpisz czego szukasz