Czy Twoja gmina stawia na dziedzictwo kulturowe jako kluczowy element rewitalizacji? Jeśli tak, to dołącz do Projektu Partnerskiego „Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji”. Dzięki współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa i wsparciu Centrów Kompetencji ds. Rewitalizacji, wybrane gminy zyskają możliwość skutecznego wdrażania Gminnych Programów Rewitalizacji w oparciu o lokalne zasoby kulturowe. Zgłoszenia przyjmujemy do 31 marca br.
Projekt Partnerski „Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji” zakłada długoterminową współpracę z wybranymi 16 gminami uwzględniającymi dziedzictwo kulturowe jako potencjał w programowaniu i wdrażaniu rewitalizacji na podstawie Gminnego programu rewitalizacji. Jego celem jest udzielenie tym gminom indywidualnego wsparcia merytorycznego przez poszczególne Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa.
Do udziału w naborze zaproszone są gminy miejskie, miejsko-wiejskie i miasta na prawach powiatu, które rozpoczęły działania na rzecz prowadzenia rewitalizacji zgodnie z Ustawą o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 r.
Oferowane w ramach projektu wsparcie:
a. Przygotowanie opracowań specjalistycznych z zakresu dziedzictwa kulturowego, m.in. opracowań dotyczących rozpoznania zasobu dziedzictwa kulturowego, analiz historycznych i konserwatorskich, badań konserwatorskich, opinii, rekomendacji, wniosków konserwatorskich, studiów ochrony wartości kulturowych. Opracowania mogą służyć identyfikacji i rozpoznaniu materialnego oraz niematerialnego dziedzictwa kulturowego, ale także przyczynić się do efektywnego wykorzystania jego potencjału na etapie programowania i wdrażania rewitalizacji.
b. Doradztwo i konsultacje dotyczące uwzględniania dziedzictwa kulturowego na różnych etapach planowania i wdrażania rewitalizacji, w szczególności w zakresie:
• diagnozy potencjałów kulturowych jako elementu diagnozy służącej wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji;
• delimitacji obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w zakresie potrzeb ochrony zabytków i wykorzystania potencjału dziedzictwa kulturowego;
• wyznaczania wizji, celów i kierunków działań rewitalizacji związanych z dziedzictwem;
• planowania i wdrażania przedsięwzięć rewitalizacyjnych związanych z zabytkami (infrastrukturalnych, architektonicznych, konserwatorskich, adaptacji obiektów do nowych funkcji);
• planowania i wdrażania przedsięwzięć rewitalizacyjnych związanych z lokalną kulturą i tradycją, wykorzystaniem niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
c. Organizacja spotkań edukacyjnych:
Dla każdej gminy zostanie zorganizowane co najmniej jedno spotkanie edukacyjne o charakterze ogólnym, dotyczące uwzględniania dziedzictwa kulturowego w procesie rewitalizacji oraz dodatkowe działania edukacyjne odpowiadające na zidentyfikowane, szczególne potrzeby danej gminy w tym zakresie, obejmujące np. zagadnienia związane z zielenią zabytkową czy działaniami partycypacyjnymi prowadzonymi w oparciu o lokalne dziedzictwo.
d. Sieciowanie gmin objętych Projektem Partnerskim:
Sieciowanie gmin biorących udział w projekcie, zapewniające wymianę wiedzy i prezentację dobrych praktyk między gminami – wizyty studyjne/spotkania. Ich celem będzie zapoznanie uczestników z dobrymi praktykami i przykładami uwzględniania potencjału dziedzictwa kulturowego w programowaniu i wdrażaniu rewitalizacji, wsparcie w nawiązywaniu kontaktów i współpracy między gminami prowadzącymi rewitalizację.
Realizowane wsparcie pozwoli przedstawicielom wybranej gminy zaplanować lub zrealizować przy wsparciu Centrów Kompetencji NID ds. rewitalizacji przedsięwzięcie uwzględniające potencjał lokalnego dziedzictwa kulturowego w rewitalizacji, będące modelowym rozwiązaniem w prowadzeniu rewitalizacji z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego.
Zgłoszenie należy przesyłać w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP, korzystając z formularza zgłoszeniowego zgodnego ze wzorem (załącznik nr 1). Termin składania zgłoszeń do 31 marca 2025 r. Nabór zostanie rozstrzygnięty do 30 kwietnia 2025 r.”
- działania edukacyjne – szkolenia, warsztaty, seminaria, webinaria uwzględniające materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji, w szczególności w zakresie jego ochrony i wykorzystania potencjału na etapie programowania i wdrażania przedsięwzięć rewitalizacyjnych (o wydarzeniach będziemy informować na bieżąco za pośrednictwem strony internetowej samorzad.nid.pl/rewitalizacja oraz drogą mailową),
- wsparcie doradcze i konsultacyjne,
- przygotowanie opracowań specjalistycznych.
Gminy wiejskie zainteresowane skorzystaniem ze wsparcia w ramach wymienionych wyżej działań zapraszamy do kontaktu z Koordynatorami poszczególnych Centrów Kompetencji ds. Rewitalizacji w NID (https://nid.pl/centra-kompetencji-ds-rewitalizacji/).
Projekt partnerski jest skierowany do gmin miejskich, miejsko-wiejskich i miast na prawach powiatu. Gminy wiejskie programujące i wdrażające rewitalizację w oparciu o Ustawę z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji. Zapraszamy do skorzystania ze wsparcia merytorycznego w ramach Działania 2. w Projekcie „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w NID” skierowanego do ogółu gmin, obejmującego:
Do pobrania:
Formularz zgłoszeniowy (załącznik nr 1 do Regulaminu)
Projekt Partnerski na lata 2025-2027, realizowany jest w ramach Projektu „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa”, który jest dofinansowany ze środków Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich na lata 2021-2027.
Projekt „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa” jest komplementarny z Projektem „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”, realizowanym przez Urzędy Marszałkowskie we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, dofinansowanym z Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027.
Informacje o działaniach realizowanych w ramach ww. projektów są dostępne na stronie – samorzad.nid.pl https://samorzad.nid.pl/rewitalizacja/o-projekcie/ oraz na stronie Krajowego Centrum Wiedzy o Rewitalizacji https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/rewitalizacja/
#FunduszeUE #WsparcieJST #RewitalizacjaCentraKompetencjiNID