W dniach 18 i 19 czerwca 2024 r. w woj. kujawsko-pomorskim odbyła się konferencja otwierająca projekt „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0″ połączona ze spotkaniem międzyregionalnym, w którym uczestniczyli koordynatorzy i członkowie zespołów ds. Rewitalizacji z różnych województw, przedstawiciele MFiPR oraz koordynatorzy Centrów Kompetencji ds. Rewitalizacji z Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Organizatorem spotkania był Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Departament Zarządzania Funduszami Europejskimi dla Kujaw i Pomorza. Konferencja otwierająca projekt Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0 zorganizowana została w Pałacu Widokowym w Toruniu, na prawym brzegu Wisły.
Po oficjalnym powitaniu gości przez władze miasta i regionu, głos zabrał Damian Wiśniewski, koordynator Zadania z Departamentu Zarządzania Funduszami Europejskimi dla Kujaw i Pomorza z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego, który zaprezentował założenia projektu „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”. Po tym wprowadzeniu wystąpili kolejno: Sylwia Drozdowska, konsultantka i audytorka, autorka publikacji i poradników, przedstawicielka sektora NGO, działająca na rzecz zwiększania dostępności w przestrzeni publicznej – z referatem na temat dostępności w procesach rewitalizacyjnych (wymiary dostępności i jej znaczenie dla odbiorców działań z zakresu rewitalizacji i odnowy przestrzeni publicznych). Następnie znaczenie „trzeciego sektora” oraz roli organizacji pozarządowych w procesach rewitalizacyjnych i dotyczących odnowy przestrzeni publicznych przybliżył słuchaczom Kuba Wygnański, socjolog, animator społeczny, Prezes Fundacji Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” z Warszawy. Ostatnim mówcą na tym spotkaniu był Filip Springer, reportażysta i fotoreporter, autor książek, działający na rzecz popularyzacji problemów dot. zmian klimatu. Poruszył w swoim wystąpieniu problemy i wyzwania stojące przed samorządami w zakresie adaptacji do zmian klimatu. Konferencję zamknął panel dyskusyjny.
Drugą część inauguracji projektu „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0” stanowiło spotkanie międzyregionalne koordynatorów zespołów ds. rewitalizacji z całej Polski.
W ramach wymiany doświadczeń i poznawania dobrych praktyk regionu w zakresie procesów rewitalizacji koordynatorzy odwiedzili ziemię pałucką, zaczynając od Cukrowni w Żninie oraz przejazdu historyczną trasą kolei wąskotorowej ze Żnina do Biskupina, która od ponad stulecia jest elementem pałuckiego krajobrazu.
Dziś jest to niewątpliwa atrakcja turystyczna i znak krajobrazu pałuckiego, ale na przełomie XIX i XX wieku tutejsza kolej była podstawowym środkiem lokomocji w regionie. Był to środek transportu osobowego, ale i towarowego. Kolej uruchomiono w 1894 r., linia liczyła ok. 80 km, a regularny ruch pasażerski na tej trasie trwał do 1968 r.
Wizyta studyjna zakończyła się zwiedzaniem Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich na lata 2021-2027.
O projekcie „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”:
O projekcie „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa”:
oprac. Dorota Hryszkiewicz-Kahlau, Koordynator Centrum Kompetencji ds. Rewitalizacji dla województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego
#FunduszeUE #WsparcieJST #RewitalizacjaCentraKompetencjiNID #RegionyRewitalizacji