Wpisz czego szukasz

Wybierz kategorie

Strona główna > Rewitalizacja > O projekcie > Jak udostępniać zabytki osobom o szczególnych potrzebach, nie tylko w rewitalizacji. Seminarium w woj. opolskim

Jak udostępniać zabytki osobom o szczególnych potrzebach, nie tylko w rewitalizacji. Seminarium w woj. opolskim

24 listopada 2021
Wpis należy do kategorii:

W dniach 28 i 29 października  2021, ekspertka NID – Maria Badeńska – Stapp, powadziła wykład oraz warsztaty dotyczące dostępności zabytków dla osób ze szczególnymi potrzebami. Prowadzone zdalnie zajęcia obejmowały zagadnienia teoretyczne dotyczące uwarunkowań prawnych wynikających z ustawy o dostępności i ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w kontekście dokumentów międzynarodowych. Szczególnie dokładnie przyjrzeliśmy się barierom architektonicznym w zabytkowych budynkach oraz na terenach objętych ochroną konserwatorską, nie tylko na ulicach i placach ale także w parkach, zieleńcach a nawet obiektach archeologicznych. Ważnym elementem szkolenia był przegląd sposobów na umożliwienie dostępności osobom o szczególnych potrzebach, które nie prowadzą do degradacji wartości zabytkowych obiektów i obszarów.

Zajęcia warsztatowe poległy na pracy w grupach. Przedstawiciele opolskich gmin mieli za zadanie wskazać rozwiązania  w zakresie zwiększenia dostępności prawdziwego budynku wpisanego do rejestru zabytków, adaptowanego na urząd gminy. Analizowali otoczenie obiektu i jego wnętrza. Szukali najlepszych rozwiązań dla osób  o różnych niepełnosprawnościach i dysfunkcjach, jednocześnie pamiętając o walorach zabytkowych obiektu.

Uczestnicy znakomicie sobie poradzili ponieważ wykazali się nie tylko dużą wrażliwością dla osób o szczególnych potrzebach ale również wrażliwością na wartości zabytkowe budynku.

Szkolenie i Warsztaty odbyły się w ramach współpracy pomiędzy Opolskim Urzędem Marszałkowskim i Centrum Kompetencji ds. Rewitalizacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w ramach cyklu spotkań edukacyjnych dla gmin prowadzonych przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów.

Print Friendly, PDF & Email
Czy artykuł był pomocny?
Powiązane Baza Wiedzy (1)
Powiązane Ścieżki działania (0)
Powiązane Dobre Praktyki (0)
Powiązane Narzędzia (0)
Powiązane Akty Prawne (0)
Powiązane Rewitalizacja (0)
Powiązane Publikacje (0)

Wpisz czego szukasz