W ramach Programu wsparcia NID „Wzorcowa rewitalizacja”, 21 października br. w Urzędzie Miejskim w Zbąszyniu dr Edyta Masierek z Instytutu Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego przeprowadziła szkolenie „Dziedzictwo w programowaniu rewitalizacji” połączone z sesją warsztatową. Wzięli w nim udział Burmistrz Zbąszynia, pracownicy Urzędu Miejskiego w Zbąszyniu zaangażowani w prace związane z programowaniem procesu rewitalizacji w gminie oraz przedstawiciele kadry nauczycielskiej ze szkół gminnych i lokalni przedsiębiorcy.
Celem szkolenia było ugruntowanie wiedzy uczestników dotyczącej programowania procesu rewitalizacji ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa kulturowego i zabytków. Specyfika konkretnych zagadnień została omówiona na przykładach Gminnych programów rewitalizacji innych miast bazujących na potencjale dziedzictwa kulturowego i zabytków w procesach rewitalizacji, m. in. miasta Żyrardowa. Omówiona również została metodologia analizy SWOT w analizie kontekstowej wskazującej na specyfikę gminy, w tym jej dziedzictwa kulturowego i zabytków. Podkreślono wagę właściwego ujęcia zabytków w diagnozie służącej wyznaczeniu obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji (w szczególności w odniesieniu do wyboru jednostek referencyjnych i wskaźników delimitacyjnych w poszczególnych sferach) oraz w gminnym programie rewitalizacji, zwłaszcza na etapie przeprowadzania analizy pogłębionej obszaru rewitalizacji i projektowania konkretnych przedsięwzięć rewitalizacyjnych.
Części warsztatowej towarzyszyła dyskusja z uczestnikami poświęcona obszarom problemowym i uwzględnieniu konkretnych zabytków nieruchomych na obszarze rewitalizacji miasta Zbąszyń w ramach procesów i projektów rewitalizacyjnych oraz związanych z nimi potrzeb mieszkańców.
Oprac. Anna Dyszkant