Wpisz czego szukasz

Wybierz kategorie

Strona główna > Rewitalizacja > XVI Ogólnopolska konferencja #BGKdlaJST

XVI Ogólnopolska konferencja #BGKdlaJST

26 maja 2023
Wpis należy do kategorii:

Przedstawiciele polskich samorządów wzięli udział w wyjątkowym wydarzeniu.
Przez 2 dni uczestnicy wraz z ekspertami z różnych dziedzin dyskutowali o sprawach istotnych dla funkcjonowania i rozwoju samorządów.

Narodowy Instytut Dziedzictwa, bardzo aktywny w swoich działaniach w regionach poprzez placówki terenowe, wspiera i współpracuje z jednostkami samorządu terytorialnego na wielu płaszczyznach. Między innymi w zakresie rewitalizacji i budowania kapitału społecznego.

Na konferencji #BGKdlaJST, dr hab. Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa uczestniczyła w bloku, który prowadziła Brygida Ślabska, prezes Fundacji Most the Most, BGK, pt. „Finansowanie inicjatyw społecznych w gminach – kto może pomóc w budowaniu kapitału społecznego”. Podczas dyskusji wielokrotnie podkreślano rolę lokalnej społeczności w rozwoju gmin, powiatów i miast.

– Jednostki samorządu terytorialnego to są ludzie, na tym polegała decentralizacja, na upodmiotowieniu wspólnot. Jeżeli mówimy o wspólnotach, to mówimy o relacjach, o wartościach, a trudno o nich mówić bez dziedzictwa kulturowego  – podkreślała dyrektor NID.

Spośród wielu działań Instytutu oznaczone zostały dwa niezwykle istotne zakresy współdziałania z samorządami. Pierwszy, to wspieranie instytucji wolontariatu w obszarze dziedzictwa kulturowego, między innymi poprzez program NID „Wspólnie dla dziedzictwa”, a drugi to wykorzystywanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego w rozwoju lokalnym.

Uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się i otrzymać najnowszy podręcznik NID „Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji. Praktyczny poradnik”. Wersja online wydawnictwa dostępna jest w księgarni Narodowego Instytutu Dziedzictwa: https://ksiegarnia.nid.pl/produkt/dziedzictwo-kulturowe-w-rewitalizacji-praktyczny-poradnik/

fot.BGK

Print Friendly, PDF & Email
Czy artykuł był pomocny?
Powiązane Baza Wiedzy (0)
Powiązane Ścieżki działania (0)
Powiązane Dobre Praktyki (0)
Powiązane Narzędzia (0)
Powiązane Akty Prawne (0)
Powiązane Rewitalizacja (0)
Powiązane Publikacje (0)

Wpisz czego szukasz