Wpisz czego szukasz

Wybierz kategorie

Strona główna > Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa > Materiały > Wizyta studyjna w województwie śląskim – rewitalizacja, integracja i współpraca

Wizyta studyjna w województwie śląskim – rewitalizacja, integracja i współpraca

30 czerwca 2025
Wpis należy do kategorii:

W dniach 10–12 czerwca 2025 roku odbyła się wizyta studyjna w województwie śląskim, skupiająca się na działaniach rewitalizacyjnych realizowanych przez śląskie samorządy. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji publicznych zainteresowani dobrymi praktykami w zakresie rewitalizacji miast i integracji społecznej.

 

Celem spotkania była wymiana doświadczeń w zakresie rewitalizacji przestrzeni miejskich, integracji społecznej i aktywizacji lokalnych społeczności poprzez odwiedziny wybranych miejscowości w województwie śląskim i udział w spotkaniach
z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego oraz lokalnych inicjatyw.

 

DZIEŃ I – Dąbrowa Górnicza, Bytom, Zabrze

Wizyta rozpoczęła się oficjalnym powitaniem w Sali Błękitnej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Zebrani mieli szansę zwiedzić zabytkowy budynek, w tym salę sejmiku śląskiego, skorzystać z jedynej w Polsce windy paternoster oraz poznać sukcesy województwa w temacie rewitalizacji.

Następnie uczestnicy wyjechali do Dąbrowy Górniczej, gdzie poznali:

  1. działalność Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości – miejsca wspierającego rozwój lokalnych inicjatyw gospodarczych i społecznych umieszczonego
    w zrewitalizowanym budynku dworca.
  2. koncepcję Fabryki Pełnej Życia – sztandarowego projektu rewitalizacyjnego miasta, który zakłada przekształcenie byłych zakładów przemysłowych w nowoczesną, wielofunkcyjną przestrzeń społeczną i kulturalną. Uczestnicy wysłuchali prezentacji
    na temat projektu oraz planowanych efektów.
  3. Klub Integracji Społecznej – zebrani wysłuchali prezentacji na temat działalności instytucji, wzięli udział w prezentacji ogrodu społecznego oraz rozmowach z osobami zaangażowanymi w reintegrację zawodową i społeczną mieszkańców poprzemysłowej dzielnicy.

Popołudnie upłynęło pod znakiem spotkania z przedstawicielami Bytomia, gdzie zorganizowano spacer studyjny po obszarach rewitalizacji. Uczestnicy odwiedzili Skarpę Bytom – Centrum wspinaczkowe Bytom-Rozbark, gdzie spacerowano przez zagospodarowane tereny po KWK Rozbark. Następnie przewodnicy i przedstawiciele miejscy zaprezentowali widok na panoramę miasta z uwzględnieniem rewitalizowanych terenów szkód górniczych, gdzie aktualnie powstaje proekologiczne pole golfowe.

Kolejnym punktem był spacer badawczy w Kolonii Zgorzelec. Przedstawiciele gminy opowiedzieli o historii miejsca, podjętych procesach rewitalizacyjnych oraz doświadczeniach współpracy z mieszkańcami. Uczestnicy zobaczyli również kolejne budynki, które zostały wcielone do projektu oraz usłyszeli o dalszych planach.

Przed dotarciem do Zabrza, uczestnicy odwiedzili Pałac w Miechowicach, gdzie usłyszeli o nieistniejącym już zabytku oraz działaniach na rzecz lokalnej społeczności.

Dzień zakończył się zwiedzaniem i kolacją w industrialnym klimacie Kopalni Guido w Zabrzu. Niezwykły obiekt poprzemysłowy znajdujący się 320 metrów pod ziemią, został przekształcony w unikalne muzeum i przestrzeń kulturalną. Przewodnik ze szczegółami opowiedział o trudach pracy górniczej oraz okresie transformacji.

 

DZIEŃ II – Rybnik i Cieszyn

Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w Rybniku i prezentacji na temat Zabytkowej Kopalni Ignacy – kompleksu kopalnianego, przekształconego w miejsce edukacji technicznej i kulturalnej. Dzięki prezentacji pracowników uczestnicy poznali historię przekształceń, plany na drugie życie kopalni oraz działania promujące nową funkcję miejsca.

Po południu uczestnicy przejechali do Cieszyna, gdzie poznali:

  • Park Kasztanowy i okolice ul. Bielska/Wyższa Brama – część projektu „Cieszyn – miasto samowystarczalne”, którego celem jest stworzenie dostępnych terenów zielonych i poprawa jakości życia mieszkańców. Spacer z przedstawicielami miasta pokazał możliwości, ograniczenia oraz wyzwania rewitalizacji.
  • Trasę „Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju” – turystyczno-edukacyjna ścieżka łącząca historyczne punkty miasta, promująca transgraniczną turystykę i wspólną historię polskiego i czeskiego Cieszyna. Spacer z urzędnikami szczegółowo pokazał filozofię stojącą za projektem oraz potencjał kryjący się w nieszablonowych działaniach.
  • Historię przebudowy Rynku w Cieszynie – przedstawiciele miasta opowiedzieli szczegółowo o wyzwaniach, odkryciach i sukcesach rewitalizacji centralnego punktu miasta oraz relacji z mieszkańcami i przedsiębiorcami, które pozwoliły uzyskać efekt zadowalający wszystkie strony. Bolączką jest brak zieleni wynikający z braku zgody Konserwatora Zabytków.

Dzień zakończył się wspólną kolacją.

 

DZIEŃ III – Bielsko-Biała i Katowice

Ostatniego dnia wizyty studyjnej uczestnicy odwiedzili Bielsko-Białą, gdzie zaprezentowano kolejne praktyki w zakresie rewitalizacji gminy. Uczestnicy wizyty odwiedzili wybrane punkty miasta objęte odnową urbanistyczną. Przedstawiciele władz szczegółowo opowiedzieli o historii realizacji oraz rewitalizacyjnych planach na przyszłość. W całej opowieści zabrakło jednak ujęcia prospołecznego, współpracy z NGOsami oraz informacji o dialogu z mieszkańcami. Uczestnicy odwiedzili tereny po starych fabrykach, obszary pożydowskie, historyczne centrum miasta oraz nowoczesne Studio Filmów Rysunkowych.

Finał wizyty studyjnej odbył się w Katowicach. Przedstawiciele władz oprowadzili uczestników po terenie Strefy Kultury prezentując dotychczasowe sukcesy oraz przyszłe plany. W okolicy Spodka zebrani usłyszeli o budowie NOSPR oraz mieli szansę zadać najważniejsze pytania. Następnie uczestnicy spotkali się z działaczami lokalnymi w Centrum Zimbardo na Nikiszowcu, a także spacerze po zabytkowym terenie Kopalni Węgla Kamiennego „Wieczorek”. Na miejscu mieli szansę usłyszeć o śmiałych planach i wyzwaniach stojących przed powstaniem hubu gamingowo-technologicznego.

 

Podsumowanie

Wizyta studyjna była świetną okazją do wymiany doświadczeń i inspiracji w zakresie polityki rewitalizacyjnej. Bogaty program wizyt terenowych i spotkań z lokalnymi liderami pokazał, jak różnorodne mogą być podejścia do odnowy miast, integracji społecznej i budowania lokalnej tożsamości. Było to intensywne, inspirujące wydarzenie, ukazujące transformację Śląska poprzez pryzmat społeczności lokalnych, innowacyjnych przestrzeni i troski o dziedzictwo.

 

#FunduszeUE #WsparcieJST #RewitalizacjaCentraKompetencjiNID

 

 

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, Skarpa w Bytomiu, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, spacer w Bytomiu, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, dworzec w Dąbrowie Górniczej, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, Sejmik w Katowicach, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, Urząd Miasta w Katowicach, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, Pałac w Miechowiach, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, Kopalnia Guido w Katowicach

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, Kopalnia Guido w Zabrzu, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, Zgorzelec, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, Zgorzelec, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim,, Cieszyn, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, Park Kasztanowy w Cieszynie, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, Park Kasztanowy w Cieszynie, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, spacer w Cieszynie, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, Rybnik, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, Rybnik. fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, Bielsko-Biała, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, Bielsko-Biała, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, Bielsko-Biała, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, Spodek w Katowicach, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, Katowice, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, Nikiszowiec, Katowice, fot. NID

 

Wizyta Studyjna w Województwie Śląskim, Nikiszowiec, Katowice, fot. NID

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy artykuł był pomocny?
Powiązane Baza Wiedzy (0)
Powiązane Ścieżki działania (0)
Powiązane Dobre Praktyki (0)
Powiązane Narzędzia (0)
Powiązane Akty Prawne (0)
Powiązane Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa (0)
Powiązane Publikacje (0)

Wpisz czego szukasz