W 2020 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa uruchomił projekt wsparcia gmin w procesach planowania i wdrażania gminnych programów rewitalizacji uwzględniających dziedzictwo kulturowe jako istotny zasób służący przezwyciężaniu problemów społecznych i infrastrukturalnych.
W ramach serii 8 wypowiedzi ekspertów, przedstawiamy kolejną wypowiedź praktyka rewitalizacji na temat miejsca dziedzictwa kulturowego w rewitalizacji. Marcin Skrzypek opowiada o „przywracaniu do życia” Starego Miasta i Żmigrodu w Lublinie, niełatwych i rozciągniętych w czasie procesach, w których kluczową rolę odgrywały instytucje kultury.
Przeczytaj tekst ,,Rewitalizacja przez opowiadanie na przykładzie Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie” M. Skrzypek
Marcin Skrzypek – Anglista, członek folkowego zespołu Orkiestra św. Mikołaja, w którym od 1992 roku twórczo ożywia tradycję ludową. Od 1998 roku pracownik Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, gdzie m.in od 2006 roku prowadzi Forum Kultury Przestrzeni, które animuje publiczną debatę o jakości zagospodarowania przestrzeni publicznych. Współautor aplikacji Lublina do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz Strategii Rozwoju Lublina 2020. Członek Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego.
Zapoznaj się z wypowiedziami innych praktyków rewitalizacji!