W 2020 roku Narodowy Instytut Dziedzictwa uruchomił projekt wsparcia gmin w procesach planowania i wdrażania gminnych programów rewitalizacji uwzględniających dziedzictwo kulturowe jako istotny zasób służący przezwyciężaniu problemów społecznych i infrastrukturalnych.
W ramach serii 8 wypowiedzi ekspertów, przedstawiamy kolejną wypowiedź praktyka rewitalizacji na temat miejsca dziedzictwa kulturowego w procesach rewitalizacji. Robert Szymala opowiada o Wałbrzychu, w szczególności dzielnicy Nowe Miasto, oraz tym, jak tam rewitalizacja udanie splotła się ze skuteczną ochroną dziedzictwa.
Przeczytaj tekst ,,Uwarunkowania kulturowe w procesie rewitalizacji na przykładzie Nowego Miasta w Wałbrzychu,, – R. Szymala
Robert Szymala – Urbanista, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. W latach 1997-2004 projektant w Biurze Rozwoju Wrocławia. Były współpracownik Katedry Urbanistyki PWr, Biura Badawczo-Projektowego „Inter-Arch” i innych dolnośląskich biur projektowych. Od 2004 r. w UM w Wałbrzychu. Obecnie Urbanista Miejski, z-ca kierownika Biura Rewitalizacji i Planowania Przestrzennego. Członek Miejskich Komisji Urbanistycznych. Współautor i konsultant szeregu opracowań planistycznych dla obszarów objętych ochroną konserwatorską (w tym m.in. Ostrowa Tumskiego, Rynku i Placu Solnego we Wrocławiu).
Zapoznaj się z wypowiedziami innych praktyków rewitalizacji!