Wpisz czego szukasz

Wybierz kategorie

Strona główna > Baza Wiedzy > Można wnioskować o udostępnienie danych niezbędnych do planów ogólnych gminy

Można wnioskować o udostępnienie danych niezbędnych do planów ogólnych gminy

13 maja 2024

W związku z wejściem w życie 24 września 2023 r. ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2023 r. poz. 1688), powstał obowiązek uchwalenia przez gminy do dnia 31 grudnia 2025 r. nowego, obligatoryjnego dokumentu planistycznego – planu ogólnego gminy. Podmioty publiczne mogą teraz wnioskować do Narodowego Instytutu Dziedzictwa o udostępnienie danych do planu.

 

W związku z podjęciem prac związanych z przystąpieniem do sporządzenia planu ogólnego, gminy mogą wnioskować do NID-u o udostępnienie danych wektorowych dotyczących:

  • zabytków nieruchomych, w tym nieruchomych zabytków archeologicznych, wpisanych do rejestru zabytków;
  • zabytków nieruchomych, w tym nieruchomych zabytków archeologicznych, ujętych w krajowej ewidencji zabytków;
  • zabytków uznanych na mocy rozporządzenia Prezydenta RP za pomniki historii;
  • obiektów wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

NID udostępnia powyższe dane podmiotom publicznym na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

 

Instrukcja udostępniania danych przestrzennych

Dane przestrzenne dotyczące zabytków gromadzone przez Narodowy Instytut Dziedzictwa są udostępnione za pomocą ogólnodostępnych, otwartych usług pobierania bezpośredniego.

Udostępnianie danych

  1. Dane wektorowe w formacie Shapefile dla zabytków nieruchomych i archeologicznych wpisanych do rejestru zabytków oraz ujętych w krajowej ewidencji zabytków można pobrać bezpłatnie i do dowolnego wykorzystania za pośrednictwem Portalu mapowego NID (https://mapy.zabytek.gov.pl/).
    W celu pobrania danych należy w oknie warstw zaznaczyć warstwę – Dane do pobrania. Domyślnie warstwa staje się aktywna od skali 1:1 000 000.W kolejnym kroku w menu Narzędzia należy wybrać ikonę Właściwości obiektu i „kliknąć” w obszar gminy, z której chcemy pobrać dane.Na stronie pojawi się okno właściwości obiektu, z poziomu którego można pobrać dane.

 

2. Dane wektorowe dla pomników historii oraz obiektów wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, są udostępniane za pośrednictwem usług WFS:

lub plików Shapefile, do pobrania z adresów:

 

3. Dane w formie zestawień tabelarycznych i danych statystycznych są udostępniane na portalu Otwarte Dane (https://dane.gov.pl/pl/institution/64,narodowy-instytut-dziedzictwa). Obecnie na portalu publikowanych jest 11 zbiorów danych.

 

Udostępnione przez NID dane mają charakter poglądowy i w wielu przypadkach są interpretacją danych zawartych w prowadzonych przez WKZ rejestrze zabytków i wojewódzkiej ewidencji zabytków. Mając powyższe na uwadze, udostępnione dane nie mogą stanowić wyłącznej podstawy do dokonywania jakichkolwiek czynności administracyjnych czy urzędowych a wszelkie rozstrzygnięcia dotyczące zabytków winny być konsultowane z właściwym dla położenia obiektu WKZ, jako organem prowadzącym rejestr zabytków i wojewódzką ewidencję zabytków. WKZ, jako organ wydający decyzje o wpisie zabytku do rejestru oraz włączającym zabytek do wojewódzkiej ewidencji zabytków jest również organem właściwym do rozstrzygania wątpliwości dotyczących przedmiotu wpisu do rejestru zabytków/ujęcia w wojewódzkiej ewidencji zabytków oraz granic ochrony konserwatorskiej, w szczególności wówczas, gdy udostępniona w bazie danych geoprzestrzennych forma ochrony zabytków geometria/zasięg ochrony zabytku jest nieznana lub nieprecyzyjna.

Udostępniane dane aktualizowane są w cyklu kwartalnym.

Aby uzyskać dane, należy złożyć wniosek, który spełnia wymogi określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 27 września 2005 r. w sprawie sposobu, zakresu i trybu udostępniania danych zgromadzonych w rejestrze publicznym (Dz. U. Nr 205, poz.1692).

Wniosek musi być złożony w formie pisemnej albo elektronicznej, przy czym powinien zawierać poszczególne elementy wskazane w §2 ust. 2, w tym powinien być opatrzony własnoręcznym podpisem albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym osoby reprezentującej podmiot ubiegający się o udostępnienie danych zgromadzonych w rejestrze (§2 ust. 2 pkt 9).

We wspomnianym wniosku należy wskazać realizowane zadanie publiczne, zasób oraz zasięg danych niezbędny do realizacji zadania publicznego, a także precyzyjne wskazanie okresu udostępnienia danych poprzez podanie daty granicznej udostępnienia. Dane wektorowe udostępniane są w formacie SHP w układzie PUWG 1992. Możemy przekazać dane w postaci linku do pobrania danych zabezpieczonego hasłem na adres mailowy wskazany we wniosku. Przy braku takiego zapisu dane będą wysłane za pośrednictwem Poczty Polskiej na płycie CD.

W celu ułatwienia składania wniosków udostępniamy dokument „Wzór wniosku o udostępnienie danych zgromadzonych w rejestrze publicznym do planu ogólnego gminy”, który zawiera już opisane powyżej informacje i należy w nim uzupełnić jedynie dane adresowe gminy:

Do pobrania: Wzór wniosku o udostępnienie danych zgromadzonych w rejestrze publicznym do planu ogólnego gminy

 

W kontekście nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym polecamy nagranie wykładu dr Anny Fogel – dra nauk prawnych, Głównego specjalisty w Dziale Zarządzania Dziedzictwem i Analiz Wpływu Zmian Klimatu na Dziedzictwo NID, poświęconego zmianom, które niesie ona w kontekście ochrony zabytków. Jego nagranie jest dostępne na kanale NID na YouTube:

 

Czy artykuł był pomocny?
Powiązane Baza Wiedzy (0)
Powiązane Ścieżki działania (0)
Powiązane Dobre Praktyki (0)
Powiązane Narzędzia (0)
Powiązane Akty Prawne (0)
Powiązane Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa (0)
Powiązane Publikacje (0)

Zobacz także

Wpisz czego szukasz