Wpisz czego szukasz

Wybierz kategorie

Strona główna > Rewitalizacja > O projekcie > „Potencjał dziedzictwa kulturowego w zielonej rewitalizacji miast” – sesja Narodowego Instytutu Dziedzictwa na kongresie w Krakowie

„Potencjał dziedzictwa kulturowego w zielonej rewitalizacji miast” – sesja Narodowego Instytutu Dziedzictwa na kongresie w Krakowie

18 października 2024
Wpis należy do kategorii:

W Krakowie odbyła się sesja Narodowego Instytutu Dziedzictwa na IV Kongresie Polityki Miejskiej i Regionalnej. Tematem dyskusji – z udziałem ekspertów oraz uczestników – była rola dziedzictwa kulturowego w zielonej rewitalizacji.

IV Kongres Polityki Miejskiej i Regionalnej, organizowany przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, zgromadził samorządowców, badaczy oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy przez dwa dni debatowali nad wyzwaniami rozwojowymi miast i regionów w kontekście zmian demograficznych, klimatycznych i geopolitycznych. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Polska wielu prędkości? Strategiczne wyzwania rozwojowe polskich miast i regionów”. Jak powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, podczas inauguracji Kongresu: „Potrzebujemy własnej koncepcji rozwoju. Koncepcji, która jest kształtowana w Polsce już nie jako doganianie, dostosowywanie się, ale jako budowanie polskiego rozwoju na bazie naszego potencjału i potencjału poszczególnych regionów”. W dalszych wypowiedziach podkreśliła konieczność indywidualnego podejścia i dostosowywania się do potrzeb poszczególnych miast, gmin i powiatów.

Wykorzystanie lokalnego potencjału, w tym dziedzictwa kulturowego, jest jednym z kluczowych elementów procesu rewitalizacji, a Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa wspierają gminy w całej Polsce dzięki znajomości uwarunkowań, potrzeb oraz potencjału regionu. Z tego powodu eksperci Instytutu, specjalizujący się w ochronie zabytków, rewitalizacji i zarządzaniu zielenią miejską, przygotowali sesję tematyczną kongresu, przy czym podęli wyjątkowo newralgiczny temat, jakim jest rola dziedzictwa w adaptacji miast do zmian klimatycznych.

W sesji zatytułowanej „Potencjał dziedzictwa kulturowego w zielonej rewitalizacji miast” wzięli udział:

Maria Badeńska-Stapp – historyczka sztuki i pedagożka, pracownica państwowej służby ochrony zabytków z kilkunastoletnim stażem. W latach 2012–2021 jako miejski konserwator zabytków w Żyrardowie zaangażowana w modelową rewitalizację miasta. Od 2021 roku współpracuje z Narodowym Instytutem Dziedzictwa, gdzie między innymi koordynuje Centrum Kompetencji ds. Rewitalizacji. W latach 2017–2020 prowadziła projekt Mazowieckiego Instytutu Kultury dotyczący roli kultury w procesie rewitalizacji. Od marca 2024 roku ponownie pracuje dla Urzędu Miasta Żyrardowa, gdzie koordynuje starania o wpis miasta na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Prowadzi szkolenia, prezentacje, warsztaty. Współautorka publikacji: Rola dziedzictwa kulturowego w rewitalizacji oraz Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji. Praktyczny poradnik.

Paweł Jaworski – dyrektor Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Architekt, urbanista i filozof. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie planowania i projektowania zmian w przestrzeni publicznej oraz zarządzania przekształceniami urbanistycznymi opartymi na idach zrównoważonej mobilności oraz zwiększania odporności miast na zmiany klimatu. Kierował zespołami badawczymi i projektowymi, których praca została wyróżniona nagrodami i nominacjami w konkursach Komisji Europejskiej, Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Innovations in Politics Institute.

Anna Kozioł-Słupska – kierowniczka Zespołu Zadaniowego ds. Zarządzania Dziedzictwem i Analiz Wpływu Zmian Klimatu na Dziedzictwo w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, koordynatorka wszystkich Centrów Kompetencji ds. Rewitalizacji. Doktorka nauk ekonomicznych, planistka. Od 2012 roku zatrudniona w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, gdzie pełni funkcję kierownika zespołu oraz głównego specjalisty ds. zarządzania dziedzictwem. Kierowała programami dotyczącymi roli gminy w zarządzaniu dziedzictwem i wykorzystywaniu potencjału dziedzictwa w rozwoju społeczno-gospodarczym oraz rewitalizacji, koordynowała projekty edukacyjne i społeczne mające na celu zwiększenie społecznego zaangażowania w ochronę dziedzictwa. Koordynatorka i ekspertka projektów, trenerka, autorka oraz redaktorka raportów i artykułów w wydawnictwach zbiorowych, w tym: Dziedzictwo obok Mnie – poradnik zarządzania dziedzictwem w gminach, Polacy wobec dziedzictwa. Raport z badań społecznych, Dziedzictwo kulturowe w rewitalizacji. Praktyczny poradnik.

Jarosław Klaś – dyrektor Ośrodka Kultury Norwida w Krakowie. Kulturoznawca, badacz, animator i menedżer kultury. Do 2024 roku zastępca dyrektora Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa. Współpracuje z różnymi instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi – prowadzi badania, wykłady, warsztaty, spacery i webinaria oraz przygotowuje opracowania na temat dziedzictwa kulturowego, a szczególnie Nowej Huty. Za pracę doktorską Zarządzanie dziedzictwem kulturowym społeczności lokalnej – przypadek Nowej Huty otrzymał liczne nagrody. Członek instytucji zajmujących się kulturą, w tym Instytutu Badań Organizacji Kultury (IBOK) oraz Zespołu ds. Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa. Prowadzi zajęcia z zakresu zarządzania kulturą, między innymi na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Paweł Krzemień – pełnomocnik prezydenta ds. rewitalizacji i rozwoju miasta, Urząd Miejski w Słupsku. Wcześniej Kierownik Referatu Rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Słupsku, od zawsze pasjonat Słupska. Miasto to – dzięki jego pomysłom i pracy – jest postrzegane jako wzór zazieleniania miast. Zainicjował działania związane z zagospodarowywaniem i urządzaniem terenów zielonych w miejscach, które wydawały się „skazane na straty”, m.in. pod liniami energetycznymi. Jest współtwórcą koncepcji zagospodarowania terenów nadrzecznych i modernizacji bulwarów nad rzeką Słupią, które stały się jednymi z chętniej odwiedzanych miejsc w mieście, koncepcji słupskich zieleńców deszczowych i zbiorników retencyjnych zatrzymujących wody opadowe w górnych tarasach miasta, a także procedury ochrony starych drzew w Słupsku. Wolny czas spędza na pieszych wędrówkach – zaraża ludzi miłością do ciekawych miejsc w Słupsku i okolicach.

Karolina Grabowska-Garczyńska (moderatorka) – główna specjalistka w Zespole Zadaniowym ds. Zarządzania Dziedzictwem i Analiz Wpływu Zmian Klimatu na Dziedzictwo w Narodowym Instytucie Dziedzictwa. Doktor nauk społecznych, badaczka społeczna, socjolożka. Wykładowczyni i współpracownica wielu instytucji kultury. Ukończyła międzynarodowe studia podyplomowe z audience development, a także – na rodzimych uniwersytetach – z coachingu oraz zarządzania. Jest zainteresowania badawcze to: rewitalizacja miast, psychologia architektury, zarządzanie dziedzictwem. Autorka i współautorka publikacji z zakresu socjologii i antropologii.

Jak podkreślał Paweł Jaworski, wzrost temperatur jest faktem – niezależnie od globalnego podejścia do tematu zmian klimatu – dlatego istnieje realna potrzeba poprawy komfortu życia w miastach, który co roku się pogarsza. Maria Badeńska-Stapp wskazywała na zmiany w doktrynie konserwatorskiej względem miejsc zieleni w miastach oraz na potrzebę dostosowania miejskiej roślinności do aktualnych wyzwań hydrologicznych. Paweł Krzemień dzielił się doświadczeniami z realizacji projektu rewitalizacji miejskiej przestrzeni w Słupsku, przeprowadzanej – ze wsparciem ekspertów NID – przez urząd miejski, przy czym podkreślał konieczność zaangażowania lokalnej społeczności. Na inną perspektywę działań proklimatycznych zwrócił uwagę Jarosław Klaś – przywołał przykłady projektów realizowanych w Nowej Hucie w Krakowie, między innymi z zakresu zero waste, i wspierających lokalnych usługodawców i sprzedawców. W podsumowaniu sesji Anna Kozioł-Słupska podkreśliła, że rewitalizacja jest procesem, który łączy wiele wyzwań i rozwiązań z różnych płaszczyzn, dlatego GPR (gminny program rewitalizacji) jest bardzo dobrym narzędziem do wprowadzania zmian w różnych obszarach i na różnych etapach.

Najważniejszą konkluzją dyskusji była pełna zgodność osób reprezentujących różne grupy interesariuszy co do podstawowych kierunków, w których powinno się podążać, aby rozwijać ośrodki i regiony. Duże zainteresowanie tematem spotkania oraz ożywiona dyskusja z udziałem publiczności pokazały, że istnieje zapotrzebowanie na tego rodzaju spotkania oraz potrzeba popularyzacji wiedzy z zakresu zarówno samej rewitalizacji, realizacji działań opartych na dziedzictwie kulturowym, jak i roli dziedzictwa w kontekście wyzwań klimatycznych.

W kongresie oraz sesji uczestniczyli koordynatorzy regionalni Centrów Kompetencji ds. Rewitalizacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa, gdzie brali udział w spotkaniach oraz rozmowach z przedstawicielami samorządów i zaangażowanych instytucji kultury.

Spotkanie zostało przygotowane w ramach realizacji projektu „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa”, które jest jednym z działań inicjatywy „Wsparcie JST w realizacji działań rozwojowych” (PTFE.02.01-IZ.00-0008/23), realizowanego przez Departament Programów Pomocowych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Pomocy Technicznej dla Funduszy Europejskich 2021–2027.

#FunduszeUE  #WsparcieJST #RewitalizacjaCentraKomeptencjiNID

Czy artykuł był pomocny?
Powiązane Baza Wiedzy (0)
Powiązane Ścieżki działania (0)
Powiązane Dobre Praktyki (0)
Powiązane Narzędzia (0)
Powiązane Akty Prawne (0)
Powiązane Rewitalizacja (0)
Powiązane Publikacje (0)

Wpisz czego szukasz