Wpisz czego szukasz

Wybierz kategorie

Strona główna > Rewitalizacja > O projekcie > Sesja NID o roli dziedzictwa kulturowego w zielonej rewitalizacji

Sesja NID o roli dziedzictwa kulturowego w zielonej rewitalizacji

3 października 2024
Wpis należy do kategorii:

IV Kongres Polityki Miejskiej i Regionalnej – największe w Polsce wydarzenie poświęcone wyzwaniom rozwojowym miast i regionów – będzie odbywał się 7 i 8 października 2024 roku w Krakowie. Tegoroczna edycja, organizowana przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pod hasłem „Polska wielu prędkości? Strategiczne wyzwania rozwojowe polskich miast i regionów”, zgromadzi samorządowców, badaczy oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy będą debatować nad wyzwaniami rozwojowymi kraju. Uczestnicy skupią się na różnicach w tempie rozwoju polskich miast i regionów oraz na potrzebie zróżnicowania polityk terytorialnych.

IV Kongres Polityki Miejskiej i Regionalnej stanowi ważną platformę dyskusji nad przyszłością rozwoju polskich miast i regionów oraz wyzwaniami, przed którymi stoimy w kontekście zmian demograficznych, klimatycznych i geopolitycznych.

Zmiany klimatyczne są obecnie szczególnie istotnym obszarem w procesie rewitalizacji, dlatego Narodowy Instytut Dziedzictwa przygotował sesję zatytułowany „Potencjał dziedzictwa kulturowego w »zielonej« rewitalizacji miast”, który odbędzie się 8 października w godz. 11.30-13.00. Eksperci specjalizujący się w ochronie zabytków, rewitalizacji i zarządzaniu zielenią miejską będą dyskutować o roli dziedzictwa w adaptacji miast do zmian klimatycznych. Podczas sesji zostaną omówione takie tematy, jak: znaczenie zabytków w ekologicznych procesach rewitalizacji, ochrona zabytkowych obiektów w kontekście wyzwań klimatycznych oraz rola zieleni miejskiej w historycznych dzielnicach miast. Paneliści: Maria Badeńska-Stapp (Urząd Miasta Żyrardowa i NID), Paweł Krzemień (Urząd Miejski w Słupsku), Paweł Jaworski (Ministerstwo Klimatu i Środowiska), Anna Kozioł-Słupska (NID) i Jarosław Klaś (Ośrodek Kultury Norwida w Krakowie), przedstawią, w jaki sposób zabytki mogą się przyczynić do realizacji celów związanych z niskoemisyjnością oraz retencją wody. Podkreślona zostanie rola zieleni, zwłaszcza tej historycznej, w dostosowaniu miast do zmieniającego się klimatu. Sesję moderować będzie Karolina Grabowska-Garczyńska z Zespołu Zadaniowego ds. Zarządzania Dziedzictwem i Analiz Wpływu Zmian Klimatu na Dziedzictwo w NID. Więcej informacji na temat sesji oraz jej uczestnikach znajduje się na stronie Kongresu Polityki Miejskiej i Regionalnej.

Spotkanie zostało przygotowane w ramach realizacji projektu „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa”, które jest jednym z działań projektu pn. „Wsparcie JST w realizacji działań rozwojowych” (PTFE.02.01-IZ.00-0008/23) realizowanego przez Departament Programów Pomocowych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Pomocy Technicznej dla Funduszy Europejskich 2021-2027.

 

Anna Kozioł-Słupska

 

 

Kongres Polityki Miejskiej i Regionalnej

 

Wszystkich zainteresowanych tematem przyszłości miast i zieleni, w kontekście zmian klimatycznych i nie tylko, zapraszamy do udziału w spotkaniu.

Oprac. Karolina Grabowska-Garczyńska

 

 

#KPMiR #FunduszeUE #Wsparcie JST #RewitalizacjaCentraKomeptencjiNID #RegionyRewitalizacji

 

 

Czy artykuł był pomocny?
Powiązane Baza Wiedzy (0)
Powiązane Ścieżki działania (0)
Powiązane Dobre Praktyki (0)
Powiązane Narzędzia (0)
Powiązane Akty Prawne (0)
Powiązane Rewitalizacja (0)
Powiązane Publikacje (0)

Wpisz czego szukasz