Wpisz czego szukasz

Wybierz kategorie

Strona główna > Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa > O projekcie > Warsztaty „Dziedzictwo kulturowe w procesie rewitalizacji” dla gmin województwa lubuskiego

Warsztaty „Dziedzictwo kulturowe w procesie rewitalizacji” dla gmin województwa lubuskiego

2 października 2024
Wpis należy do kategorii:

W dniu 27.09.2024 w barokowym dworze w Ochli (Zielona Góra) ekspertki z Narodowego Instytutu Dziedzictwa przeprowadziły dla przedstawicieli gmin województwa lubuskiego (planujących lub prowadzących w gminach procesy rewitalizacyjne) szkolenie połączone z warsztatami z zakresu roli dziedzictwa kulturowego w procesie rewitalizacji. W szkoleniu wzięło udział ponad 30 osób – włodarze gmin i pracownicy samorządowi oraz członkowie Zespołu ds. rewitalizacji województwa lubuskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego.

Gości uroczyście powitali dr hab. Sebastian Saniuk, dyrektor Departamentu Gospodarki i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze oraz dr Magdalena Balak-Hryńkiewicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Gospodarki i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze, koordynator Zespołu ds. rewitalizacji województwa lubuskiego w ramach projektu pn. „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”.

Część szkoleniowa poprzedzona autoprezentacją zgromadzonych gości i organizatorów spotkania składała się z dwóch prezentacji. Temat: Dziedzictwo kulturowe jako potencjał w procesie rewitalizacji omówiła Bogna Oszczanowska, koordynator Centrum Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa dla woj. dolnośląskiego i woj. lubuskiego (Zespół Zadaniowy – Oddział Terenowy NID we Wrocławiu). Następnie Karolina Idryjan – kierownik Zespołu Zadaniowego – Oddziału Terenowego NID w Zielonej Górze przedstawiła zagadnienie: Obiekty i obszary zabytkowe w procesie rewitalizacji. Procedury administracyjne i przykłady realizacji.

Część warsztatowa: Jak aktywizować społeczność w oparciu o lokalną tożsamość i dziedzictwo? została poprowadzona przez Annę Dyszkant, koordynatora Centrum Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa dla woj. wielkopolskiego i woj. zachodniopomorskiego (Zespół Zadaniowy – Dział Zarządzania Dziedzictwem i Analiz Wpływu Zmian Klimatu na Dziedzictwo, NID).

Celem szkolenia i warsztatów było pokazanie, jak można skutecznie włączać dziedzictwo kulturowe w przygotowanie i prowadzenie procesu rewitalizacji, jak ważne jest prawidłowe rozpoznanie zasobu dziedzictwa materialnego i niematerialnego, z jakich materiałów, źródeł i dokumentów należy korzystać na kolejnych etapach programowania procesu, a także – jakie są podstawy prawne ochrony zabytków oraz procedury administracyjne z tym związane. Zaprezentowane zostały liczne przykłady przedsięwzięć rewitalizacyjnych przeprowadzonych i planowanych z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego.

Jako miejsce spotkania wybrano barokowy, wzniesiony w latach 1684-1687 dwór w Ochli, zarządzany przez Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze – Ochli, w którym w 2023 r. przeprowadzono gruntowne prace remontowe i adaptacyjne na cele społeczne z przeznaczeniem na Centrum Kultur Europejskich.

Organizatorem warsztatów był Zespół ds. Rewitalizacji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubuskiego, realizujący projekt „Regiony Rewitalizacji Edycja 3.0”, a udział ekspertek z NID wynikał z realizacji zadania 5.2 (Współpraca z Zespołami ds. Rewitalizacji w Urzędach Marszałkowskich – udział w wydarzeniach) Projektu „Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa”, dofinansowanego ze środków Programu Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich na lata 2021-2027.

Zachęcamy do zapoznania się z relacją wydarzenia:
https://www.facebook.com/LubuskieRegionRewitalizacji3.0

Opracowanie: Bogna Oszczanowska, główny specjalista, koordynator Centrum Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa dla województwa dolnośląskiego i lubuskiego

Autor zdjęć: Anna Jackiewicz, Zespół Zadaniowy – Oddział Terenowy w Zielonej Górze

 

#FunduszeUE #WsparcieJST #RegionyRewitalizacji #RewitalizacjaCentraKompetencjiNID

 

 

 

Czy artykuł był pomocny?
Powiązane Baza Wiedzy (0)
Powiązane Ścieżki działania (0)
Powiązane Dobre Praktyki (0)
Powiązane Narzędzia (0)
Powiązane Akty Prawne (0)
Powiązane Centra Kompetencji ds. Rewitalizacji w Narodowym Instytucie Dziedzictwa (0)
Powiązane Publikacje (0)

Wpisz czego szukasz