Górnictwo, czyli dziedzina przemysłu zajmująca się wydobyciem kopaliny i jej przygotowaniem, ma w Polsce długą historię i stanowi jedną z najbardziej rozwiniętych gałęzi przemysłowych, zwłaszcza na Górnym Śląsku. Obiekty związane z górnictwem na stałe wpisały się w górnośląski krajobraz, przez dekady kształtując wizerunek oraz tożsamość kulturową tych terenów.
Poznaj raport „Górnicze dziedzictwo” stworzony przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków (obecnie NID) przy współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Znajdziesz w nim:
➡️ pierwszą tej skali analizę zasobu zabytków historycznego przemysłu wydobywczego w Polsce,
➡️ szczegółowe informacje na temat stanu zachowania zabytkowych obiektów górniczych oraz potencjału turystycznego,
➡️ wytyczne dotyczące ich ochrony i wykorzystania potencjału w procesie rewitalizacji.
Pobierz: Raport „Górnicze dziedzictwo”
Raport stanowi syntezujące opracowanie dotyczące przemysłu wydobywczego w Polsce, z naciskiem na ochronę dziedzictwa górniczego. Podkreśla on potrzebę systematycznej ochrony zabytków przemysłu wydobywczego, co do tej pory nie było przedmiotem tak szeroko zakrojonych działań w Polsce. Szczególnie wartościowe wydaje się być zestawienie typowych obiektów związanych z kopalniami węgla kamiennego, które powinny być przedmiotem badań w celu określenia ich wartości historycznej i potencjalnej ochrony konserwatorskiej. Raport został przygotowany z perspektywy ekspertów górnictwa, co pozwala na obiektywne spojrzenie na zasoby dziedzictwa górniczego.
Jako uzupełnienie lektury Raportu proponujemy zaktualizowany „Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce” przygotowany przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) – dostępny pod adresem: https://surowce.pgi.gov.pl. Publikacja uwzględnia dane o zasobach kopalin, stanie ich rozpoznania i zagospodarowania oraz wielkości wydobycia i sposobie użytkowania. Na stronie opublikowane są również mapy występowania złóż.