W dniach 28 i 29 października 2021, ekspertka NID – Maria Badeńska – Stapp, powadziła wykład oraz warsztaty dotyczące dostępności zabytków dla osób ze szczególnymi potrzebami. Prowadzone zdalnie zajęcia obejmowały zagadnienia teoretyczne dotyczące uwarunkowań prawnych wynikających z ustawy o dostępności i ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w kontekście dokumentów międzynarodowych. Szczególnie dokładnie przyjrzeliśmy się barierom architektonicznym w zabytkowych budynkach oraz na terenach objętych ochroną konserwatorską, nie tylko na ulicach i placach ale także w parkach, zieleńcach a nawet obiektach archeologicznych. Ważnym elementem szkolenia był przegląd sposobów na umożliwienie dostępności osobom o szczególnych potrzebach, które nie prowadzą do degradacji wartości zabytkowych obiektów i obszarów.
Zajęcia warsztatowe poległy na pracy w grupach. Przedstawiciele opolskich gmin mieli za zadanie wskazać rozwiązania w zakresie zwiększenia dostępności prawdziwego budynku wpisanego do rejestru zabytków, adaptowanego na urząd gminy. Analizowali otoczenie obiektu i jego wnętrza. Szukali najlepszych rozwiązań dla osób o różnych niepełnosprawnościach i dysfunkcjach, jednocześnie pamiętając o walorach zabytkowych obiektu.
Uczestnicy znakomicie sobie poradzili ponieważ wykazali się nie tylko dużą wrażliwością dla osób o szczególnych potrzebach ale również wrażliwością na wartości zabytkowe budynku.
Szkolenie i Warsztaty odbyły się w ramach współpracy pomiędzy Opolskim Urzędem Marszałkowskim i Centrum Kompetencji ds. Rewitalizacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w ramach cyklu spotkań edukacyjnych dla gmin prowadzonych przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów.