Wpisz czego szukasz

Wybierz kategorie

Strona główna > Oferta NID > Prezentacja polskiego dziedzictwa kopalnianego w siedzibie UNESCO w Paryżu

W dniach 6-9 czerwca 2017 r. w siedzibie UNESCO w Paryżu odbywa się wystawa pn. „Historyczne kopalnie – dzieło przyrody, sztuka człowieka”, która promuje wyróżniające się niezwykłym bogactwem i różnorodnością polskie dziedzictwo kopalniane.

Wystawa prezentuje trzy polskie kopalnie: Kopalnię rud ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach, która kandyduje w tym roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni – miejsce wpisane jako jedno z pierwszych na Listę w 1978 r. oraz „Krzemionki” – pradziejowe kopalnie krzemienia, znajdujące się na Liście informacyjnej.

Zgodnie z tytułem, wystawa przybliża „dzieło przyrody” widoczne w budowie geologicznej złóż oraz pięknie minerałów, urodzie krajobrazu i specyfice flory i fauny występującej na terenach pogórniczych. Podjęto w niej również temat ludzkiej pracy i geniuszu – od skomplikowanych systemów wydobywczych, poprzez nowatorskie rozwiązania techniczne, po nieustanną „walkę” o zachowanie i zabezpieczenie obszarów powydobywczych. Towarzyszy jej broszura o tym samym tytule.

Wystawa została przygotowana przed Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z zarządcami prezentowanych miejsc oraz współorganizowana z MSZ, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, Urzędem Miasta w Tarnowskich Górach oraz Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Wpisz czego szukasz